Euro v pondělí posílilo po údajích o německé inflaci, zatímco komoditní měny vzrostly díky naději na obrat v čínské ekonomice a japonský jen se ustálil, když obchodníci reagovali na výzvu nového premiéra k předčasným volbám.
Kurz dolaru, který se pohyboval poblíž ročního minima vůči koši srovnatelných měn, bude ovlivněn pátečními údaji o mzdách mimo zemědělský sektor, které poskytnou nejnovější informace o stavu americké ekonomiky a o rozsahu potřebného snížení sazeb v příštích několika měsících.
Očekávání výrazného uvolnění americké měnové politiky v letošním roce, které Federální rezervní systém naplnil nedávným snížením sazeb o 50 bazických bodů, poslalo v posledních týdnech dolar níže vůči většině hlavních měn.
Zdroj: Canva
Euro se nacházelo na úrovni 1,1194 USD, tedy o 0,25 % výše, a posílilo o zlomek poté, co údaje německých státních institucí naznačily, že národní inflace se zmírňuje, i když ne tak výrazně jako údaje z Francie a Španělska z minulého týdne.
Vůči libře byla měna v průběhu dne stabilní na úrovni 83,43 pence, ale pohybovala se kolem dvouletých minim.
Tyto francouzské a španělské údaje o cenách spolu s nejnovějšími známkami slabého hospodářského růstu přiměly několik velkých investičních bank, aby minulý týden změnily svá doporučení Evropské centrální banky a kromě všeobecně očekávaného prosincového snížení sazeb počítaly i s říjnovým snížením.
To znamenalo, že společná evropská měna vůči většině srovnatelných měn oslabila a vůči americkému dolaru se držela na stabilní úrovni, a to navzdory čínským ekonomickým stimulačním opatřením, která by za normálních okolností byla vzhledem k vazbám měnového bloku na Peking pro euro pozitivní.
„Tyto údaje o inflaci z minulého týdne dávají ECB důvod k tomu, aby v říjnu a prosinci přinesla zpětné snížení sazeb, a to jistě pomáhá tlumit růst eura vůči dolaru z důvodu optimismu, který na trh přichází z Číny,“ řekl Lee Hardman, hlavní měnový analytik MUFG.
Australský a novozélandský dolar dosáhly maximálních hodnot pro rok 2024, když snížení sazeb a očekávání fiskální podpory v Číně zvýšily naději na zlepšení zpomalující ekonomiky a vedly k růstu čínských trhů a všeho, co je vystaveno čínskému růstu.
Australský dolar dosáhl 20měsíčního maxima 0,6941 USD a novozélandský dolar vzrostl na 0,6375 USD, což je nejvyšší úroveň za posledních 14 a půl měsíce. [AUD/]
Obě jednotky získaly na evropských měnách, přičemž euro kleslo až na 1,6082 A$ na nejnižší hodnotu od poloviny července.
Japonský jen byl také v centru pozornosti, protože Šigeru Išiba – bývalý ministr obrany a někdejší kritik agresivně uvolněné politiky -, který minulý týden získal vedení vládnoucí Liberálnědemokratické strany, prohlásil, že na 27. října vyhlásí všeobecné volby.
V pátek kurz jenu prudce vzrostl a v asijských hodinách se vyšplhal na týdenní maximum 141,65 za dolar, ale další pohyby byly omezené, protože Ishiba řekl veřejnoprávní televizi NHK, že z pohledu vlády musí politika vzhledem k ekonomickým podmínkám zůstat uvolněná jako trend.
Naposledy dolar vzrostl o 0,17 % na 142,45 jenu.
Zdroj: Getty Images
Podle analytiků to stačilo k pozastavení prudkého růstu jenu po jeho vítězství a předčasné volby by mohly zatížit jen alespoň krátkodobě.
„Volby v podstatě vyřadí Bank of Japan z rovnice až do prosince … marginální negativní vliv na jen,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení devizové strategie National Australia Bank (OTC:NABZY).
Řada stimulačních opatření Pekingu byla minulý týden hnací silou rally čínského jüanu, a to i přes snížení úrokových sazeb, protože investoři se vrhli na čínské akcie, které zaznamenaly nejlepší týden za posledních deset let. V pátek jüan v offshore obchodování překonal psychologickou hranici 7 za dolar, ačkoli v pondělí se v obchodování na pevnině pohyboval na úrovni 7,0115. [CNY/]
Sterling seděl mimo většinu dramatických událostí a vůči dolaru vzrostl o 0,2 % na 1,3402 USD a švýcarský frank zmírnil, přičemž euro vzrostlo o 0,7 % na 0,9441 franku a dolar o 0,4 % na 0,8437.