Na konci roku 2010 se miliardář David Tepper postaral o velký rozruch v televizi CNBC. Předpověděl, že prostředí nulových úrokových sazeb Federálního rezervního systému a politika kvantitativního uvolňování v té době podpoří téměř všechny investice v USA. Po tomto vystoupení se širší benchmarkový index S&P 500 během následujících dvou a půl let vyšplhal o 45 % výš v období, které je dnes označováno jako „Tepper Rally“.
Včera Tepper v televizi CNBC pronesl podobnou výzvu, i když tentokrát hovořil o čínských akciích poté, co čínská vláda nedávno vydala rozsáhlá stimulační opatření a začala snižovat úrokové sazby. „Všechno,“ odpověděl Tepper na otázku, jaké čínské akcie nakupovat. „Všechno… ETF, futures, všechno.“
Je to velká výzva, ale výsledky Teppera a jeho fondu, které dosahují 28% ročního výnosu, mluví samy za sebe. A Tepper vydělal spoustu svých peněz díky jednoduché strategii: „Nebojujte s Fedem.“ V tomto případě by to byla čínská vláda a centrální banka. Zde jsou Tepperovy tři největší čínské akciové pozice.
Alibaba: 12 % portfolia
Gigant v oblasti elektronického obchodu Alibaba (BABA) je největší pozicí v Tepperově fondu Appaloosa Holdings. Tato pozice má hodnotu zhruba 12 % portfolia v hodnotě téměř 6,2 miliardy dolarů a na konci druhého čtvrtletí roku 2024 byla oceněna na 756 milionů dolarů.
Zdroj: Getty Images
Alibaba je považována za čínský Amazon, což dává smysl vzhledem k tomu, že Amazon je druhou největší pozicí Appaloosy. Alibaba provozuje několik obrovských podniků včetně největšího maloobchodního elektronického obchodu na světě podle hrubé hodnoty zboží. Provozuje také čtvrtý největší cloudový byznys na světě a největšího poskytovatele infrastruktury jako služby v Asii a Tichomoří. Kromě toho se Alibaba, stejně jako většina velkých technologických akcií, v poslední době výrazně prosazuje v oblasti umělé inteligence (AI).
Na začátku roku 2023 Alibaba oznámila plány na rozdělení společnosti na šest samostatných podniků, které budou mít vlastní generální ředitele a představenstvo a možnost získávat kapitál, což by mohlo vést k několika primárním veřejným nabídkám akcií (IPO). Analytikům se v té době tato myšlenka zřejmě líbila, protože by umožnila společnosti realizovat větší část svého potenciálu na základě ocenění součtu jednotlivých částí a snížit regulační riziko.
Začátkem tohoto roku však společnost pozastavila plány na dvě veřejné nabídky s odvoláním na obtížné podmínky na trhu pro IPO. Přesto tu máme společnost s jasným příkopem a silnými vyhlídkami na růst, která se obchoduje za 12násobek budoucích zisků. Pro srovnání, Amazon se obchoduje za 40násobek forwardových zisků. Pokud čínské stimuly dokáží probudit spotřebitelskou poptávku, Alibaba je jasným příjemcem.
PDD Holdings: 4 % portfolia
Tepper má zřejmě slabost pro elektronický obchod, protože další největší čínskou pozicí Appaloosy je další nadnárodní obchodní společnost PDD Holdings (PDD). PDD má několik podniků, včetně online platformy Pinduoduo, která je známá širokou nabídkou produktů za nízké ceny. Platforma má koncept „týmového nákupu“, v rámci kterého mohou spotřebitelé přizvat ostatní ke skupinovým obchodům za zvýhodněné ceny.
Mezi další podniky vlastněné společností PDD patří služba doručování potravin do druhého dne Duo Duo a rostoucí americká značka Temu, další online prodejce známý svými nízkými cenami. PDD se obchoduje pouze na 11,5násobku forwardového zisku a za poslední rok se její zisk zdvojnásobil. To je součástí Tepperovy teze, podle níž lze dnes nakupovat čínské akcie obchodované za levné násobky zisků, které mohou generovat dvouciferný růst.
Baidu: 2,3 % portfolia
Vzhledem k tomu, že Tepper a Appaloosa se soustředí na technologické a čipové akcie, je společnost Baidu (BIDU) logicky součástí mixu. Pokud existuje americký konkurent Baidu, je to pravděpodobně Alphabet. Baidu je dominantním vyhledávačem v Číně. Společnost je také velkým hráčem v oblasti umělé inteligence.
Zdroj: Getty Images
V roce 2023 Baidu vydala asistenta podobného ChatGPT známého jako Ernie. Vývojářská síť Baidu, PaddlePaddle, má 10,7 milionu uživatelů, kteří vytvořili 860 000 různých modelů. Společnost také dokáže vytvářet a vyrábět vlastní čipy.
Tržní kapitalizace společnosti Baidu ve výši zhruba 37,5 miliardy dolarů bledne ve srovnání s více než dvoumiliardovou kapitalizací společnosti Alphabet. Čínská ekonomika se nyní nachází ve zcela jiné situaci než americká a byla těžce zasažena deflačními tlaky, poklesem v oblasti bydlení a slabou spotřebitelskou poptávkou.
Čínské společnosti zabývající se umělou inteligencí mohou také narazit na překážky v podobě vládních pravidel a zákonů týkajících se umělé inteligence. Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je zde však obrovský potenciál. Společnost Baidu zaznamenala v posledních dvou letech dobrý růst zisku, zatímco její násobek ceny vůči zisku klesl pod 14.