Dolar se ve středu dostal na třítýdenní maximum vůči euru poté, co zpráva ADP o národní zaměstnanosti ukázala, že počet zaměstnanců v soukromém sektoru v USA vzrostl v září více, než se očekávalo, a to před pátečními velmi očekávanými údaji o zaměstnanosti.
Obchodníci také pozorně sledují geopolitické napětí den poté, co byl Izrael napaden Íránem při útoku, který vyvolal obavy, že by Blízký východ, kde se těží ropa, mohl být zachvácen širším konfliktem.
Podle středeční národní zprávy o zaměstnanosti ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru minulý měsíc zvýšil o 143 000 po vzestupně revidovaném růstu o 103 000 v srpnu. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali přírůstek 120 000 pracovních míst.
Podle ekonomů oslovených agenturou Reuters se v pátek očekává, že vládní zpráva o mzdách mimo zemědělství za září ukáže, že zaměstnavatelé během měsíce vytvořili 140 000 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti zůstala na stabilní úrovni 4,2 %.
Zlepšující se ekonomické údaje a další jestřábí komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella v pondělí podpořily dolar a vedly obchodníky k omezení sázek, že americká centrální banka na svém zasedání příští měsíc sníží sazby o dalších 50 bazických bodů.
Dochází zde k „trochu jemnému posunu, kdy se lidé méně obávají USA, méně oceňují agresivní snižování sazeb zde v USA a mění názory na jiné oblasti,“ řekl Bechtel.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group (NASDAQ:CME) obchodníci nyní odhadují pravděpodobnost snížení sazeb o 50 bazických bodů na zasedání Fedu 6. a 7. listopadu na 35 %, zatímco před týdnem to bylo 57 %.
Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin ve středu uvedl, že snížení o 50 bazických bodů minulý měsíc bylo uznáním, že jeho základní úroková sazba „není synchronizována“ s tím, kde se ekonomika nachází, ale nemělo by být bráno jako znamení, že boj s inflací je u konce.
Další vodítka o síle americké ekonomiky poskytne také čtvrteční zpráva Institutu pro řízení dodávek mimo zpracovatelský průmysl.
Dolarový index vzrostl o 0,42 % na 101,68, což je nejvyšší hodnota od 11. září, a euro kleslo o 0,27 % na 1,1037 USD, což je nejnižší hodnota od stejného data.
Jednotná měna oslabila v důsledku rostoucích očekávání, že Evropská centrální banka ještě tento měsíc sníží úrokové sazby, protože inflace ustupuje.
Je stále pravděpodobnější, že inflace v eurozóně poleví zpět k 2% cíli ECB, uvedla členka bankovní rady ECB Isabel Schnabelová a upustila od svého dlouhodobého varování o obtížnosti zkrocení růstu cen.
Jeny také klesly poté, co japonský premiér Šigeru Išibá po středečním setkání s guvernérem Bank of Japan Kazuo Uedou prohlásil, že v Japonsku není prostředí pro další zvýšení sazeb, což je zjevná snaha setřást jeho pověst měnového jestřába.
Dolar si připsal 1,94 % na 146,34 jenu.
Zdroj: Shutterstock
Český stát za tři čtvrtletí vybral na daních 1,05 bilionu Kč, o 2,6 % víc než loni
Stát za tři čtvrtletí vybral na daních 1,05 bilionu korun, proti loňsku se daňové inkaso zvýšilo o 2,6 procenta. Nejrychleji rostl výběr daně z příjmu fyzických osob, růst inkasa ale zaznamenaly všechny typy daní s výjimkou daně z příjmu právnických osob. Hlavním daňovým příjmem státu tradičně byla daň z přidané hodnoty (DPH). Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo financí k údajům o státním rozpočtu za třetí čtvrtletí.
Na DPH se za první tři čtvrtletí vybralo 418,5 miliardy korun, meziročně o 3,4 procenta víc. Inkaso spotřebních daní vzrostlo o 9,6 procenta na 125,9 miliardy korun. Nejdynamičtější nárůst zaznamenal výběr daně z příjmu fyzických osob, který se proti loňsku zvýšil o 13,3 procenta na 191,1 miliardy korun.
Jediná daň, jejíž inkaso se meziročně snížilo, byla daň z příjmu právnických osob. Stát na ní vybral 228,4 miliardy korun, což je o 7,3 procenta méně než loni. Ministerstvo financí upozornilo, že pokles inkasa korporátní daně souvisí s vyrovnáním daňových záloh za předchozí období.
Nad očekávání se naopak letos vyvíjí výběr daně z neočekávaných zisků (windfall tax). Návrh státního rozpočtu předpokládal za celý letošní rok inkaso 17 miliard korun, za tři čtvrtletí se ale na dani vybralo 27,2 miliardy korun. Proti stejnému období minulého roku je to o 1,5 miliardy korun víc.
Inkaso daně z nemovitosti dosáhlo na konci třetího čtvrtletí 16,9 miliardy korun, proti loňsku se zvýšilo o 80,5 procenta. Růst odpovídá zvýšení základního koeficientu daně o 80 procent, v menší míře ho ovlivnily i úpravy místních koeficientů, o kterých rozhodly obce. Výnos daně z nemovitosti je stoprocentním příjmem obcí, její letošní růst ale kompenzovalo snížení podílu obcí na jiných celostátních daních.
Samotný státní rozpočet získal za tři čtvrtletí na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 712,3 miliardy korun, meziročně o 3,1 procenta víc. Schodek rozpočtu na konci září byl 181,7 miliardy korun, což byl čtvrtý nejhlubší deficit od vzniku Česka. Loni byl schodek za tři čtvrtletí 180,7 miliardy korun.
Některé daně jsou takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje od letošního roku připadá 9,76 procenta a na obce 24,92 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. U daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti mají obce nárok na dalších 1,5 procenta celkového inkasa.
Zdroj: Canva
Celostátní daňové příjmy za tři čtvrtletí 2023 a 2024 (v mld. Kč) – výběr:
Daňové příjmy (bez pojistného na sociální zabezpečení)DPHDaň z příjmu právnických osobDaň z příjmu fyzických osob vybíraná srážkouDaň z příjmu fyzických osob placená plátciDaň z příjmu fyzických osob placená poplatníkySpotřební daně20231020,8404,5246,432,7126,69,4114,820241047,4418,5228,436,2145,49,5125,9Zdroj: Ministerstvo financí