Mohl by tento malý altcoin v budoucnu překonat světovou kryptoměnovou špičku?
V roce 2021 dosáhla řada kryptoměn svých historických maxim, protože stimulační kontroly, rozruch na sociálních sítích a „strach z promeškání“ (FOMO) přivedly na burzu houf býků. V roce 2022 však tato rallye vyšuměla v „kryptozimě“, protože rostoucí úrokové sazby odradily investory od kryptoměn a dalších spekulativních investic.
Cena Bitcoinu (BTC) se propadla z téměř 69 000 USD v listopadu 2021 na méně než 16 000 USD v listopadu 2022. Shiba Inu (SHIB), která v říjnu 2021 dosáhla rekordní hodnoty 0,000086 USD, se do června 2022 propadla o více než 90 % na 0,000008 USD.
V letech 2023 a 2024 se však trh s kryptoměnami opět rozjel na plné obrátky , protože úrokové sazby se stabilizovaly. Bitcoin se nyní opět obchoduje za více než 63 000 USD, zatímco Shiba Inu se od svého mnohaletého minima více než zdvojnásobil na přibližně 0,000018 USD za token. Oba tokeny by nyní mohly zamířit ještě výše, protože Federální rezervní systém konečně začal snižovat úrokové sazby.
Pro mnoho investorů se Bitcoin může zdát jako ten nejlepší „blue chip“ ve svém sektoru. S tržní kapitalizací 1,26 bilionu dolarů je to nejlepší kryptoměna na světě a desáté nejhodnotnější aktivum na světě. Odvážnější investoři však možná přemýšlejí, zda by si místo Bitcoinu neměli koupit Shiba Inu, jejíž tržní kapitalizace činí pouze 11 miliard USD, a dosáhnout tak ještě větších zisků. Pojďme si projít základní silné a slabé stránky Shiba Inu a zjistit, zda je životaschopnou alternativou k Bitcoinu.
Zdroj: Unsplash
Rozdíly mezi Shiba Inu a Bitcoinem
Bitcoin se stále těží pomocí ověřovacího mechanismu proof of work (PoW), který vyžaduje použití těžařů poháněných čipy ASIC (application-specific integrated circuit). Velké těžařské společnosti, jako je Marathon Digital (MARA), musí nakupovat tisíce těchto energeticky náročných strojů, aby mohly těžit stálý přísun Bitcoinů.
Vždy lze vytěžit pouze 21 milionů bitcoinů. Přibližně 19,8 milionu z těchto Bitcoinů již bylo vytěženo a očekává se, že poslední token bude vytěžen do roku 2140. Tato obtížnost se každé čtyři roky zvyšuje s každým „půlením“ (tedy halvingem), které snižuje odměnu za těžbu Bitcoinu na polovinu. Celý tento proces jej činí podobným digitální verzi drahého kovu, takže je to jediná kryptoměna, kterou může americká Komise pro cenné papíry (SEC) oficiálně klasifikovat jako komoditu namísto cenného papíru. To je také důvod, proč SEC na začátku tohoto roku schválila první burzovně obchodované fondy (ETF) se spotovou cenou.
Shiba Inu je token, který byl původně těžen na blockchainu Ethereum (ETH), který v roce 2022 přešel z mechanismu PoW na energeticky úspornější mechanismus proof of stake (PoS). Mechanismus PoS vyžaduje pouze ověření dat na svém blockchainu bez jakéhokoli těžebního hardwaru, ale tento klíčový rozdíl brání SEC klasifikovat tokeny PoS jako komodity. Místo toho jsou klasifikovány jako cenné papíry, které podléhají větší regulaci než komodity.
Kromě energetické účinnosti mají tokeny PoS oproti tokenům PoW dvě klíčové výhody. Zaprvé, PoS blockchainy podporují inteligentní kontrakty, které lze použít k vývoji decentralizovaných aplikací (dApps), nezaměnitelných tokenů (NFT) a dalších kryptoaktiv. Rozšíření tohoto ekosystému podporuje ceny jejich podkladových tokenů. Za druhé, tokeny PoS lze v blockchainu sázet (uzamknout na určitou dobu) a získávat tak odměny podobné úrokům. Tato lepivost uzamyká další investory do jeho ekosystému.
Na rozdíl od Bitcoinu se tedy Shiba Inu ve skutečnosti nedá těžit. Namísto toho si před svým spuštěním v roce 2020 předem vytěžila celou svou zásobu téměř jednoho kvadrilionu tokenů a již spálila (stáhla z oběhu) více než 40 % těchto tokenů, aby utáhla svou nabídku. Rozšířila také svůj vlastní ekosystém tím, že spustila svůj blockchainový protokol Layer-2 Shibarium, který podporuje rychlejší transakce, a svou cross-chainovou decentralizovanou burzu (DEX) ShibaDEX.
Zdroj: Unsplash
Hlavní problémy Shiba Inu
Shiba Inu se může zdát jako zajímavá alternativa k Bitcoinu, ale je to jen jeden z mnoha PoS tokenů, které byly vytěženy na blockchainu Etherea. Ethereum má také svůj vlastní nativní „blue chip“ token, Ether, který se obchoduje za přibližně 2 600 USD s mnohem vyšší tržní kapitalizací 317 miliard USD. Shiba Inu a další tokeny založené na Ethereu také nemohou zpracovávat transakce tak rychle jako novější PoS blockchainy, jako jsou Solana (SOL) a Cardano (ADA).
Shiba Inu také není dostatečně cenný na to, aby se uvažovalo o schválení vlastních ETF s okamžitou cenou, jako jsou Bitcoin a Ether. Jako platební prostředek ji přijímá několik podniků, ale stále není tak rozšířená jako Bitcoin nebo Ether.
Jinými slovy, omezená užitečnost Shiba Inu a nedostatek jasných výhod proti Bitcoinu, Etheru a dalším větším kryptoměnám nebo rychlejším blockchainům by mohly v dohledné budoucnosti omezit jeho růstový potenciál. Místo přesvědčivé alternativy k Bitcoinu zůstane výklenkovým altcoinem pro krátkodobé obchodníky snící o rychlých a především násobných ziscích.
Pokud jste býky na trhu s kryptoměnami, měli byste jednoduše zůstat u Bitcoinu. Jeho nové ETF s okamžitou cenou, plánované půlení a rostoucí přijetí mezi institucionálními investory by ho měly v příštích několika letech posunout výše. Pravděpodobně byste však měli zapomenout na Shiba Inu, která sice může generovat krátkodobé zisky, ale stále postrádá jasné dlouhodobé katalyzátory.