Digitální aktivum s motivem psa se obchoduje výrazně pod svou maximální cenou.
Letošní rok byl pro celý trh s kryptoměnami pozitivní. Hodnota tohoto odvětví, která nyní činí přibližně 2,2 bilionu dolarů, od začátku roku 2024 vzrostla o 29 %. Z tohoto příznivého pozadí však neprofitovala všechna digitální aktiva, jak byste si možná představovali.
Stačí se podívat na Dogecoin (DOGE). V tomto roce vzrostl o nezanedbatelných 20 % a nedosahuje tak výkonnosti trhu. V době psaní tohoto článku se tato spekulativní kryptoměna obchoduje zhruba 85 % od svého historického maxima, které bylo dosaženo v květnu 2021.
Býci však mají namířeno k vysokému cíli. Může Dogecoin jednoho dne stoupnout zhruba devítinásobně a dosáhnout hodnoty 1 USD?
Zdroj: Shutterstock
Nepředvídatelné hype cykly
Na jaře 2021 se trh ve velkém pustil do meme akcií. Toto nadšení prosáklo i na trh kryptoměn. V květnu téhož roku dosáhl Dogecoin své nejvyšší ceny díky býčí podpoře tokenu se psí tematikou.
Tento pozitivní sentiment se však může rychle obrátit na pětníku, a právě to se stalo. Není to překvapení, když pochopíte, že chování investorů vůči něčemu, jako je Dogecoin, je řízeno spíše spekulacemi než čímkoli, co by souviselo s fundamenty.
V minulosti Dogecoin zažil pozitivní momentum i díky tomu, že se o této kryptoměně veřejně zmiňovali známí příznivci, jako jsou Elon Musk a Mark Cuban. Někteří lidé stále doufají, že zakladatel a výkonný ředitel společnosti Tesla (TSLA) Musk, který je rovněž majitelem společnosti X (dříve nazývané Twitter), integruje Dogecoin jako platební mechanismus na stránkách sociálních médií.
Cyklus boomu a propadu Dogecoinu pokračoval dokonce i v letošním roce. Od začátku roku 2024 do 1. dubna vzrostl tento kryptoměnový index o neuvěřitelných 144 %. Od té doby se však propadl o více než 50 %. Není těžké si všimnout, že Dogecoin bude v těchto divokých cenových výkyvech pokračovat. Tyto pohyby jsou nepředvídatelné, což z vlastnictví tohoto tokenu dělá něco, co není pro slabé povahy.
Je snadné být skeptický
Historicky nejvyšší cena Dogecoinu byla necelých 0,74 USD. Aby jeho cena vzrostla o více než 800 % z dnešních zhruba 0,11 USD na psychologicky důležitou hranici 1 USD, vyžadovalo by toto krypto výrazně vyšší poptávku ze strany investiční komunity. Jinými slovy, muselo by se objevit více lidí, kteří by ji chtěli vlastnit ve svých portfoliích. Nejsem optimistou, že se tak stane, a to nikdy.
Celý účel Dogecoinu je být odlehčenou alternativou k Bitcoinu. V důsledku toho je Dogecoin jen o málo víc než zřídka používaná platební síť. Provozuje také energeticky náročný konsensuální systém proof-of-work, který slouží ke schvalování a zpracování transakcí.
Bitcoin je však mnohem lepší. To do značné míry souvisí s tím, že je decentralizovaný a klade důraz na bezpečnost. Navíc je zde pevně stanoven limit nabídky ve výši 21 milionů bitcoinů. Tyto atraktivní vlastnosti z něj činí atraktivní aktivum, které lze vlastnit jako uchovatel hodnoty, a proto je bitcoin často srovnáván se zlatem.
Na druhou stranu je v současné době v oběhu 146 miliard tokenů Dogecoin, což je obrovská suma. Aby toho nebylo málo, každou minutu vzniká 10 000 nových tokenů a neexistuje žádný limit, kam až toto číslo může stoupnout. Toto nepříznivé nastavení ukazuje, jak obtížné by bylo cenu smysluplně zvýšit, protože růst poptávky by musel převýšit neustále se rozšiřující nabídku.
Ohledně dlouhodobých vyhlídek Dogecoinu je těžké být optimistou. Oproti Bitcoinu nemá prakticky žádné výhody. Nepoužívá se jako oblíbený způsob placení. Nemá ani velký počet vývojářů, kteří by pracovali na rozvoji jeho schopností.
Investoři, kteří chtějí do svých portfolií přidat expozici vůči kryptoměnám, by se Dogecoinu měli vyhnout a místo toho zvážit Bitcoin. Pro ty, kteří se více vyhýbají riziku, jsou zde také růstové technologické akcie.
Myslím, že není šance, že by se Dogecoin někdy dostal na 1 dolar za token. Ve skutečnosti je větší pravděpodobnost, že se jednoho dne stane bezcenným.
Zdroj: Pixabay