Kam v těchto dnech směřuje trajektorie kryptoměny Bitcoin?

Cathie Woodová se nevyhýbá kontroverzním předpovědím, jako je tento cíl pro Bitcoin.

Cathie Woodová není známá tím, že by hrála na jistotu. Jako svérázná šéfka společnosti Ark Invest a průkopnice tematického investování je zvyklá na velké sázky – a ještě větší nároky. Stále je velkou zastánkyní společnosti Tesla (TSLA), která stojí na straně výrobce elektromobilů, jenž se potýká s problémy, a věří, že získá 5 bilionů dolarů z budoucího 10 bilionového trhu s robotickými vozidly.

Je také přesvědčenou zastánkyní kryptoměn a velmi věří v Bitcoin (BTC), dědečka všech kryptoměn. Její předpověď zde? Do roku 2030 dosáhne cena Bitcoinu 1,5 milionu dolarů za minci, což představuje téměř 2400% návratnost oproti dnešní ceně. Nedávno šla ještě dál a uvedla, že pokud institucionální investoři alokují 5 % svých prostředků do Bitcoinu, přidá to k její předpovědi 2,3 milionu dolarů na celkových 3,8 milionu dolarů za minci. Co ji k tomu vede?

Zdroj: Canva

Instituce budou mít pro Bitcoin zásadní význam

Bitcoin už není divokým západem investování. Je to stále volatilní aktivum, to je jisté, ale trh je zcela jiný než před pouhými deseti lety. V posledních několika letech došlo k masivnímu přílivu institucionálních peněz a s tímto kapitálem přišla i větší stabilita. Woodová sama pomohla tuto změnu urychlit.

Ačkoli několik institucí na trhu působí již delší dobu, mnohem více se jich zapojilo od doby, kdy Woodová pomohla lobbovat u Komise pro cenné papíry, aby schválila spotové bitcoinové burzovně obchodované fondy (ETF). První várka 11 takových ETF byla schválena v lednu letošního roku. To byl pro toto odvětví velký okamžik, protože tyto ETF poskytují velkým i malým investorům mnohem snazší přístup k Bitcoinu. Mnoho makléřských společností, které obchody s kryptoměnami neposkytují, bude obchodování se spotovými ETF na bitcoiny ochotně podporovat.

Wood věří, že jakmile lidé začnou o Bitcoinu uvažovat nikoli jako o rizikovém a volatilním aktivu, ale jako o stabilním a dokonce bezpečném aktivu, institucionální investoři přesunou ještě větší část svých portfolií do této kryptoměny.

V tuto chvíli má většina největších finančních institucí méně než 1 % svých portfolií v „digitálních aktivech“ a 16 % má méně než 0,1 % (v průzkumu nebyla možnost 0). Přesto adopce pokračuje. Skromná expozice institucionálních investorů, řekněme 1 % nebo 2 %, by stále výrazně zvýšila cenu Bitcoinu, zejména pokud se naplní některé z jejích dalších katalyzátorů.

Přijetí jako digitální zlato

Tento vyvíjející se obraz od spekulativního aktiva k něčemu stabilnějšímu vedl některé k označení Bitcoinu jako „digitálního zlata“. Je vzácný, jeho „vytěžení“ vyžaduje práci a jeho nabídka je konečná. To vše dohromady znamená, že má tendenci v průběhu času zhodnocovat svou hodnotu.

Tyto a další vlastnosti vedly Larryho Finka, jednoho z nejvlivnějších a nejmocnějších investorů na světě, k tomu, že Bitcoin označil za „legitimní finanční nástroj“. Podle něj je to vynikající aktivum, pokud „věříte, že vlády znehodnocují svou měnu“.

Na rozdíl od zlata je však Bitcoin přenosný a snadno se skladuje. Víte, jak obtížné je poslat 10 000 dolarů ve zlatých prutech někomu na druhý konec země? S Bitcoinem to lze provést během několika sekund. Hodnotu veškerého zlata ve Fort Knoxu lze uložit na flash disk.

Jakmile začne stále více lidí vnímat Bitcoin jako digitální zlato, mohlo by to podnítit masivní příliv peněz, zejména v dobách ekonomických turbulencí. Wood poukazuje na další katalyzátory, jako je jeho využití jako měny v zemích s prudce rostoucí inflací, vládami jako úložiště bohatství, jako remitenčního aktiva pro přeshraniční platby a jako ekvivalentu hotovosti ve firmách.

Je zřejmé, že existuje mnoho způsobů, jak Bitcoin může zhodnotit svou hodnotu; otázkou je, o kolik se zhodnotí. Myslím, že Woodův cíl 1,5 milionu dolarů a býčí případ 3,8 milionu dolarů jsou do roku 2030 dost nepravděpodobné, ale rozhodně předkládá zajímavé argumenty. Věřím, že Bitcoin v příštích pěti letech zdatně překoná trh a je skvělou součástí diverzifikovaného portfolia pro ty, kteří mají vysokou toleranci k riziku.

Zdroj: Canva