Americký dolar roste díky výhledu Fedu a potenciálnímu Trumpovu vítězství

Americký dolar ve středu posílil a dosáhl 11týdenního maxima, protože investoři vyloučili výrazné snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému na příštím zasedání a zohlednili potenciální volební vítězství bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Libra se mezitím propadla na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce poté, co měkčí než očekávané údaje o britské inflaci nabídly Bank of England prostor pro razantnější snížení sazeb, zatímco euro se před zasedáním Evropské centrální banky propadlo na 11týdenní minimum.

Do amerických prezidentských voleb však zbývá několik týdnů a pozornost investorů se přesunula na tento vysoce očekávaný závod spolu s vývojem úrokových sazeb Fedu.

Trumpův plán na zavedení daňových škrtů, volnějších finančních regulací a vyšších cel je pro dolar vnímán pozitivně. Vyšší cla by například měla negativní dopady na růst asijských a evropských vývozců, což by mohlo donutit jejich centrální banky snížit úrokové sazby, podkopat jejich měny a zároveň pozvednout dolar.

Zdroj: Canva

Amo Sahota, výkonný ředitel devizové poradenské společnosti Klarity FX v San Francisku, upozornil, že se očekává, že několik velkých centrálních bank přistoupí k většímu snížení sazeb než Fed, protože jejich ekonomiky zpomalují mnohem rychleji než ekonomika Spojených států. To poskytlo dolaru podporu.

Zmínil také Trumpův úterní rozhovor s šéfredaktorem Bloomberg News Johnem Micklethwaitem v chicagském ekonomickém klubu, kde bývalý prezident zdvojnásobil svůj plán zavést vysoká cla na obchodní partnery USA.

„Trump se opravdu tvrdě pustil do rozhovoru o clech… i když si myslím, že jen dává najevo, že udělá cokoli, aby zabránil lidem,“ zaplavit trh zahraničními výrobky na úkor zboží vyrobeného v USA.

„V kombinaci s nočními průzkumy veřejného mínění, které ukazují, že Trump zde má náskok… a to stačí k tomu, aby dolar zůstal na vrcholu účtování.“

Během odpoledního obchodování dolar vzrostl o 0,3 % na 103,59 poté, co dosáhl 11týdenního maxima 103,60.

Euro, největší složka dolarového indexu, kleslo o 0,4 % na 1,0855 USD , poté co předtím sklouzlo na 1,0853 USD, nejnižší hodnotu od začátku srpna.

Investoři budou pozorně sledovat čtvrteční zasedání ECB, ačkoli pokud politici přinesou aktuálně oceňované snížení o 25 bb a prezidentka Christine Lagardeová se zdrží přílišných náznaků ohledně výhledu sazeb, dopad na trh by mohl být tlumený.

Krize britské libry

Libra mezitím patřila k největším hybatelům mezi hlavními měnami a klesla o 0,7 % na 1,2982 USD . Poprvé od 20. srpna se ponořila pod úroveň 1,30 USD poté, co údaje ukázaly, že míra meziroční inflace spotřebitelských cen v září klesla na 1,7 % ze srpnových 2,2 %.

To byl nejnižší údaj od dubna 2021 a pod prognózou 1,9 %, kterou v průzkumu mezi ekonomy provedla agentura Reuters. Posílil sázky na snížení úrokových sazeb BoE příští měsíc a zvýšil pravděpodobnost dalšího snížení v prosinci.

Euro se vůči libře naposledy pohybovalo o 0,5 % výše na úrovni 83,62 pencí.

Ve Spojených státech obchodníci podle odhadů LSEG zařadili 97% pravděpodobnost snížení sazeb o 25 bb při příštím rozhodování Fedu 7. listopadu a 3% pravděpodobnost pozastavení. Před měsícem viděli obchodníci šanci na supervelké snížení o 50 bb 50 %.

Vůči jenu dolar přidal 0,4 % na 149,765 jenu, nedaleko pondělního maxima 149,98 jenu, nejsilnějšího od 1. srpna.

Člen bankovní rady Bank of Japan Seidži Adači ve středu uvedl, že centrální banka musí zvyšovat sazby „velmi mírným“ tempem a vyhnout se předčasnému zvyšování vzhledem k nejistotě ohledně globálního výhledu a domácího mzdového vývoje.

V ostatních měnách australský a novozélandský dolar oslabily, protože se rozšířila skepse ohledně stimulů ze strany hlavního obchodního partnera Číny.

Australský dolar klesl na 0,6659 USD, nejníže od 12. září, a naposledy se obchodoval za 0,6663 USD, což představuje pokles o 0,6 %. Novozélandská jednotka se propadla na 0,6041 USD, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána 19. srpna, a naposledy klesla o 0,4 % na 0,6057 USD .

Zdroj: Getty images