Dolar roste spolu s nadějemi na Trumpovo znovuzvolení, ale zřejmě jen dočasně

Dolar se těší podpoře z návratu „Trump trade“, protože šance republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na návrat do Bílého domu se zdají být na vzestupu, ale UBS se domnívá, že silnější rally by se měly prodávat, protože Trump není pro zelenou bankovku vyloženě pozitivní.

„V případě Trumpova vítězství nadále očekáváme dolarový odraz. Ve střednědobém horizontu však Trumpa nepovažujeme za vyloženě pozitivního pro dolar, a proto doporučujeme prodávat silnější dolarové rally,“ uvedla UBS v páteční poznámce.

Tato výzva přichází v době, kdy volby v USA, do kterých zbývají něco málo přes dva týdny, zůstávají příliš těsné, ačkoli Trump v posledních týdnech získal na síle a v některých průzkumech má nyní těsný náskok před viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Nedávný růst dolaru byl částečně přičítán tomu, že trh ocenil vyšší pravděpodobnost Trumpova vítězství, přičemž zelená bankovka byla považována za jeden z takzvaných Trump-trades, které získaly na síle.

Zdroj: Canva

Podle banky UBS se může ukázat, že posílení dolaru v důsledku „Trump-trades“ je pomíjivé, a předpovídá, že v roce 2025 se euro-dolar posune k úrovni 1,16, což naznačuje omezený růst americké měny v dlouhodobém horizontu.

Na širším měnovém trhu mezitím pravděpodobně zůstanou v přízni některých měn rozvíjejících se trhů, které v posledních týdnech vůči dolaru bojovaly.

„Myslíme si, že jihoafrický rand, podporovaný reformnější vládou, a mexické peso, které již má v ceně vysokou rizikovou prémii za politické nepokoje, jsou dobrou volbou pro sběr carry ve střednědobém horizontu,“ uvedla UBS.

Nedávné ekonomické údaje z USA byly pozitivní, což umožnilo americkému dolaru získat zpět ztracené pozice. Banka UBS však varovala, že v roce 2025 by se tato lepší výkonnost měla zmírnit.

Po dvou letech americké výjimečnosti dospěly americké ekonomické údaje do bodu, kdy se silně restriktivní měnová politika již nezdá být opodstatněná. Inflace se vrátila k cíli a trh práce se začal uvolňovat do té míry, že již pravděpodobně nebude vyvíjet podstatný inflační tlak, uvedla UBS.

V důsledku toho začal Federální rezervní systém na zářijovém zasedání snižovat svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu a „očekáváme, že centrální banka v příštích čtvrtletích přiblíží sazbu k neutrální sazbě,“ uvedli analytici švýcarské banky v poznámce ze 17. října.

Klesající sazby v USA pravděpodobně oslabí nejdůležitější hybnou sílu amerického dolaru. Skutečnost, že USA v posledních letech platily nejvyšší úroky ze zemí G10 a dokonce vyšší úroky než některé rozvíjející se země, umožnila USA financovat jejich dvojí schodek.

Čím níže však výnosy USA klesají, tím atraktivnějšími se v relativním vyjádření stávají investice mimo USA. Eroze amerických výnosů by proto měla vést k částečnému snížení nadhodnocení USD.

„Očekáváme, že zelená bankovka v příštích 12 měsících oslabí o střední jednociferné číslo,“ dodala UBS, a “nejatraktivnější alternativy k USD lze nalézt v CHF, GBP a AUD.“

Švýcarsko má jedny z nejnižších úrokových sazeb na světě, což znamená, že v cyklu globálního uvolňování nemá příliš co snižovat, dodala švýcarská banka.

„Na relativní bázi to podporuje CHF, protože výnosové diferenciály jsou pro CHF stále méně negativní. Očekáváme, že USDCHF se bude ve 3Q25 obchodovat na úrovni 0,80.“

Ve Velké Británii a Austrálii kombinace dynamiky inflace a hospodářského růstu neopravňuje k agresivnímu cyklu uvolňování.

„V souladu s tím výnosy ve Spojeném království a Austrálii, které jsou v současné době nejvyšší v zemích G10, pravděpodobně zůstanou na vysoké úrovni a převezmou tak pólovou pozici od USD,“ uvedla UBS. „ V prostředí bez recese, kde pokračuje přijímání rizika, by měla být GBP i AUD i nadále podporována do roku 2025.“

AUD/USD a GBP/USD by se měly ve 2H25 obchodovat na úrovni 0,75, resp. 1,38.

Zdroj: Canva

V 15:15 SEČ se USD/CHF obchodoval na úrovni 0,8658, AUD/USD na 0,6715 a GBP/USD na 1,3057.