Americké akciové indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average (DJIA) dosáhly významných milníků, když se v pondělí oba poprvé vyšplhaly nad hranice 6 000 a 44 000 bodů. Tento rekordní růst následuje po opatrném pátečním závěru, po kterém se oba indexy odrazily k ziskům. K pozitivní náladě přispělo nejen vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách, ale i rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) snížit úrokové sazby o 25 bazických bodů. Kombinace těchto faktorů se stala klíčovým impulsem pro růstový trend na Wall Street.
Historický milník pro S&P 500 a DJIA
Dosažení hranice 6 000 bodů u indexu S&P 500 představuje významný psychologický milník pro investory a otevírá dveře k dalším potenciálním růstovým příležitostem na akciových trzích. Podle Clarka Geranena, hlavního tržního stratéga společnosti CalBay Investments, může překonání této hranice přilákat další investory do akcií. „Psychologicky je hodnota 6 000 bodů zásadní. Ukazuje sílu amerického trhu a může povzbudit i ty, kteří doposud zůstávali stranou,“ uvedl Geranen.
Index S&P 500 (SPX) v pondělí přidal 5,81 bodu, což představuje růst o 0,1 % a zakončení na historické hodnotě 6 001,35 bodu. Průmyslový index Dow Jones zaznamenal zisk 0,7 % a uzavřel na úrovni 44 293,13 bodu, což znamená jeho první zakončení nad hranicí 44 000 bodů. Podle Dow Jones Market Data je toto dosažení hranice 1 000 bodů nejkratší od roku 1957, což naznačuje nebývalou dynamiku růstu.
Na růstu S&P 500 se podílely zejména společnosti s významným růstovým potenciálem, mezi něž patří Vistra Corp (VST), Palantir Technologies Inc (PLTR), Targa Resources Corp (TRGP), Nvidia Corp (NVDA) a United Airlines Holdings Inc (UAL).
Povolební rally a snižování sazeb Fedem
Jedním z klíčových faktorů, které podpořily akciovou rally, je návrat Donalda Trumpa do Bílého domu, který trhy vnímají jako příslib menší regulace a příznivějších podmínek pro podnikání. Další podporu trhům poskytlo rozhodnutí Fedu snížit základní sazbu o 25 bazických bodů, čímž se dostala do rozmezí 4,5 % až 4,75 %. Toto opatření má za cíl podpořit růst ekonomiky a akciového trhu tím, že se snižují náklady na půjčky pro podniky i spotřebitele.
Podle Tonyho Rotha, investičního ředitele společnosti Wilmington Trust, by současná rally mohla pokračovat až do konce roku, případně až do lednové inaugurace. Přesto upozorňuje na nutnost vyrovnat se s výzvami spojenými s případným snižováním daní, které plánuje Trumpova administrativa, aniž by došlo k nárůstu deficitu. Růst výnosů státních dluhopisů, podnícený spekulacemi o zvýšené inflaci a deficitech, již nyní vzbuzuje obavy na trzích.
Index VIX signalizuje snížení nervozity na trhu
Růst akcií byl doprovázen prudkým poklesem indexu volatility VIX, který měří očekávanou volatilitu na trhu. Podle Geranena tento pokles naznačuje změnu nálady investorů, kteří nyní vnímají budoucnost pozitivněji. „Pokles VIX ukazuje, že investoři se zbavili obav a místo toho vidí nové příležitosti,“ vysvětluje Geranen.
Právě kombinace „trojlístku tržní jistoty po volbách, pozitivního sentimentu a relativně zdravé ekonomiky“ přispěla k tomu, že S&P 500 překonal hranici 6 000 bodů. Pozitivní sentiment na trhu by mohl podpořit další růst, zejména pokud se podaří udržet nízké úrokové sazby a stabilní ekonomické podmínky.
Očekávané politické iniciativy a tržní nejistota
I přes současný optimismus však zůstávají na trhu určité obavy, zejména ohledně politických rozhodnutí, která může nová administrativa učinit. Paul Christopher, vedoucí globální investiční strategie investičního institutu Wells Fargo, varoval investory před spoléháním se na úzké reakce na politické možnosti. Upozornil, že investoři by měli sledovat zejména klíčové politické iniciativy, které mohou mít dlouhodobé dopady na trhy.
Obavy jsou také spojeny s trhem státních dluhopisů, kde výnosy dlouhodobých dluhopisů rostou kvůli očekáváním zvýšené inflace a rostoucích deficitů. Tyto faktory mohou v dlouhodobém horizontu ovlivnit výpůjční náklady firem a spotřebitelů, což by mohlo vést ke zpomalení růstu na akciových trzích.
Technologické akcie a Nasdaq na vzestupu
V pondělí zaznamenal růst také index Nasdaq Composite, který posílil o 0,1 %. Podle údajů společnosti FactSet šlo o největší týdenní zisk tohoto indexu od září, což naznačuje oživení technologického sektoru. Nasdaq je citlivý na vývoj v oblasti úrokových sazeb, takže snížení sazeb Fedem může podpořit růst technologických akcií v příštích měsících.
Technologický sektor má rovněž výhodu díky očekávaným investicím do infrastruktury a technologických inovací, které by mohly být součástí politiky nové administrativy. Pokud by se podařilo implementovat fiskální stimuly, technologické akcie by mohly zaznamenat další zisky.
Výhled do konce roku a závěr
Navzdory pozitivnímu vývoji na akciových trzích zůstává otázkou, zda se současná rally udrží dlouhodobě. Růst akcií je poháněn nejen optimismem kolem politických změn a snižováním sazeb, ale také stabilními ekonomickými ukazateli. Nicméně růst výnosů dluhopisů a případná rizika spojená s nárůstem deficitu by mohla v budoucnu ovlivnit vývoj na trzích.
Tony Roth z Wilmington Trust předpokládá, že rally může pokračovat až do konce ledna, ale varuje před možnými riziky spojenými s případnými opatřeními Trumpovy administrativy. Investoři budou muset být obezřetní, aby dokázali využít příležitostí, ale zároveň se chránili před potenciálními riziky.