Dolar roste společně s Bitcoinem, euro a jüan se propadají

Americký dolar v úterý vzrostl na čtyřměsíční maximum vůči hlavním protějškům, zatímco bitcoin prodloužil svou rekordní rally, protože investoři pokračovali v hromadění obchodů, které jsou považovány za přínosné pro nastupující administrativu Donalda Trumpa.

Euro se propadlo na sedmiměsíční minimum a jüan se propadl na nejnižší úroveň za více než tři měsíce, přičemž Evropa i Čína jsou terčem potenciálních Trumpových cel.

Přední kryptoměna bitcoin se posunula na nové historické maximum 89 982 dolarů a naposledy byla na úrovni 88 561 dolarů. Trump slíbil, že ze Spojených států udělá „hlavní město kryptoměn na planetě“.

„Nyní se nacházíme v zóně regulačního větru,“ řekl Gautam Chhugani, analytik výzkumné společnosti Bernstein. „Očekáváme, že za Trumpa vznikne regulační prostředí příznivé pro krypto, počínaje pro-krypto komisí SEC (Securities and Exchange Commission).“


Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti srovnatelným měnám, vzrostl o 0,34 % na 105,78, což je přibližně nejvyšší hodnota od začátku července.

„Trh nadále tlačí americké akcie, americké úrokové sazby a dolar vzhůru,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

Zdroj: Canva

„Dnes je pravděpodobně impulsem skutečnost, že jsme měli tyto zprávy, že Trump chce jmenovat senátora Rubia a také kongresmana Waltze klíčovými představiteli zahraniční politiky, a ti jsou známí tím, že jsou v otázce Číny poměrně jestřábí.“

Zdroje v pondělí agentuře Reuters sdělily, že Trump by měl na post ministra zahraničí navrhnout amerického senátora Marca Rubia, což je pravděpodobně ta vůbec nejvíce jestřábí varianta z užšího výběru. Poradcem pro národní bezpečnost by se měl stát republikánský zástupce Mike Waltz, který je kritikem Číny, uvedly zdroje.


„Naznačuje to, že Trump myslí některé své tvrdé politické návrhy vážně,“ dodal Tan.

Kapitálové trhy jsou v tuto chvíli v globálu opravdu hodně volatilní.

Domácí seanci zakončil jüan na úrovni 7,2378 za dolar, což je nejnižší zavírací hodnota od 1. srpna.

Australský dolar, který bývá ovlivňován ekonomickým výhledem Číny, hlavního obchodního partnera Austrálie, oslabil o 0,44 % na 0,6545 USD.

Euro se v úterý propadlo na 1,0617 USD, což je nejnižší hodnota od konce dubna, a naposledy bylo níže o 0,26 % na 1,0627 USD.

Trumpova Republikánská strana bude po svém nástupu do funkce v lednu kontrolovat obě komory Kongresu, předpokládala v pondělí centrála Decision Desk. To mu umožní prosazovat program snižování daní a zmenšování federální vlády.

Trump varoval, že euroblok „zaplatí velkou cenu“ za to, že nenakupuje dostatečné množství amerického vývozu, přičemž cílem jsou zejména automobily. Číně pohrozil plošnými 60% cly.

Potenciálně inflační cla a imigrační politika způsobily, že trhy snížily pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o čtvrt procentního bodu 18. prosince na 69 % z téměř 80 % před týdnem podle nástroje FedWatch společnosti CME Group (NASDAQ:CME).

Euro pociťuje další tlak v důsledku politické nejistoty v největší ekonomice bloku, Německu. Zbývající koaliční partner kancléře Olafa Sholze, strana Zelených, se v pondělí připojil k výzvám opozice k předčasnému parlamentnímu hlasování, které by otevřelo cestu k předčasným volbám.

Britská libra pak mezitím klesla o 0,38 % na 1,2822 USD poté, co údaje ukázaly zpomalení pravidelného růstu mezd ve Spojeném království a zvýšení nezaměstnanosti, přičemž libra pocítila také teplo z dolarové rally.

Dolar si polepšil o přibližně 0,15 % na 153,94 jenu. Japonská měna minulý týden klesla na tříměsíční minimum 154,715 za dolar.


Zdroj: Canva