Index volatility VIX signalizuje, že akciová rally zatím probíhá bez výraznějších rizik

Vzhledem k tomu, že výsledky amerických voleb nadále ovlivňují finanční svět, došlo k pozoruhodnému nárůstu cen akcií. Růst akcií koresponduje s poklesem ukazatele strachu na Wall Street, přičemž investoři pozorně sledují volatilitu na trhu, aby mohli zjistit, zda rally přetrvá.

Index volatility Cboe (VIX), který je běžně považován za ukazatel strachu na Wall Street, v úterý klesl o 1,7 % a uzavřel na hodnotě 14,71 podle údajů společnosti FactSet. Tento pokles staví tento index pod 200denní i 50denní klouzavý průměr. Podle Nicholase Colase, spoluzakladatele společnosti DataTrek Research, je tento pokles ve srovnání s pondělním uzavřením na úrovni kolem 15 vnímán jako pozitivní vývoj.

V poznámce zaslané v úterý e-mailem Colas poznamenal, že pokles indexu VIX představuje “zdravé znamení a jeho hodnoty by měly v tomto duchu pokračovat až do konce roku”. Varoval investory před důvěrou v rally na akciových trzích podpořenou trvale vyšší než průměrnou volatilitou.

Index Standard & Poor’s 500 (S&P 500), který měří výkonnost akcií 500 velkých společností kótovaných na burzách ve Spojených státech, v letošním roce zaznamenal solidní vzestup. Až do úterý jeho přírůstek přesahoval 25 %, což zahrnuje téměř 5% rally v tomto měsíci. Výrazně k tomuto růstu přispěl skok o 2,5 % 6. listopadu po potvrzení úspěchu Donalda Trumpa v amerických volbách.

Zdroj: Burzovnisvet.cz

“Zdá se, že po volbách panuje velké nadšení pro akcie a VIX bude jedním ze způsobů, jakým budeme americké akcie sledovat do konce roku,” řekl Colas.

Zdá se, že důvěru investorů v současný býčí trh podporuje nízká hodnota indexu VIX, přičemž mnozí hledají v historii návod, jak pomocí indexu volatility odhalit potenciální bubliny na akciových trzích.

“Člověk by si myslel, že silný býčí sentiment způsobí mimořádně nízké hodnoty indexu VIX, protože jeho směr je nepřímo úměrný cenám akcií,” poznamenal Colas. Podotýká však, že taková korelace vždy neplatí. “Rallye postavené na zvýšeném VIX signalizují bublinu,” napsal Colas a dodal, že růst nad 20 při pokračujícím růstu akcií by byl zlověstným znamením.

Zatímco ocenění indexu S&P 500 stojí vysoko, poměr ceny k zisku je přibližně 22násobkem 12měsíčních forwardových zisků, zdroj: DataTrek.

Spoluzakladatel společnosti DataTrek rovněž poukázal na srovnání s dot com bublinou z konce 90. let. “Před vrcholem dot com bubliny v 90. letech, kdy index S&P 500 dosáhl vrcholu v březnu 2000, se VIX pohyboval nad svým tehdejším dlouhodobějším průměrem po celý rok 1999,” uvedl Colas.

Pro srovnání, současný průměr indexu VIX činí přibližně 19,5. Navzdory dvěma významným krizím v oblasti bydlení v 90. letech byl průměrný uzavírací index VIX v letech 1990 až 1998 relativně nízký, a to 17,8.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Při zkoumání minulých srovnávacích ukazatelů zjistíme, že nejvyšší zavírací hodnota indexu S&P 500 během dot-com bubliny nastala 24. března 2000, přičemž VIX ten den skončil na hodnotě 23,3 bodu. Tato hodnota nebyla v kontextu předchozích 15 měsíců nijak mimořádně vybočující, přesto znamenala pro index S&P 500 zenit až do roku 2007.

Poslední rally amerických akcií si však v úterý dala pauzu a většina hlavních benchmarků uzavřela níže. Index S&P 500 klesl o 0,3 %, zatímco Dow Jones Industrial Average se propadl o 0,9 % a Nasdaq Composite se mírně ponořil a vykázal pokles o 0,1 %.

“VIX nejčastěji dosahuje dna v listopadu a prosinci,” uvedl Colas. “Pokud bude mít po zbytek roku vyšší trend, protože akcie budou nadále růst, bude to nepříjemný signál, protože to připomíná rok 1999.”

Investoři proto tyto ukazatele bedlivě sledují, protože jsou potenciálními indikátory budoucího vývoje trhu a výkonnosti akcií. Podle Nicholase Colase může osud rally na akciových trzích záviset na volatilitě a investoři by se měli mít na pozoru před prudkými nárůsty volatility, protože by mohly být předzvěstí prasknutí bubliny. Tato kombinace historického pohledu a současných trendů poskytuje komplexní pohled na přirozenou složitost a propojenost finančního světa.