Americký dolar v pondělí ustoupil a odevzdal část svých nedávných zisků, když se zdálo, že výběr Donalda Trumpa na post ministra financí USA uklidnil trh s dluhopisy, zatímco euro se odrazilo od dvouletého minima z minulého týdne.
V 11:05 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,6 % níže na úrovni 106,892, když v pátek dosáhl dvouletého maxima.
Dolar po Trumpově nominaci klesá
Zvolený prezident Donald Trump v pátek nominoval na post ministra financí manažera fondu Scotta Bessenta, což uvítal trh s dluhopisy a výnosy státních dluhopisů opět klesly.
Bessent se však také otevřeně vyslovil pro silný dolar a podpořil cla, což naznačuje, že případný pokles kurzu měny by mohl být krátkodobý.
„Nejsme si jisti, zda nedávné býčí zploštění křivky amerických státních dluhopisů představuje, že ho trh vnímá jako ‚bezpečný pár rukou‘, ale rozhodně nezní jako někdo, kdo bude zvoleného prezidenta Donalda Trumpa tlačit do politiky slabého dolaru,“ uvedli ve své poznámce analytici ING.
Hlavním ekonomickým tématem tohoto týdne bude středeční cenový index výdajů na osobní spotřebu, což je Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel základní inflace.
Ten „se očekává na úrovni mírně nepříjemných 0,3 % meziměsíčně a bude trh udržovat v dohadování, zda Fed v prosinci přece jen přistoupí ke snížení,“ dodala ING.
Nedávné tvrdohlavé údaje o inflaci způsobily, že Fed zaujal opatrný postoj k dalšímu snižování úrokových sazeb.
Euro se odrazilo od dvouletého minima
V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,6 % výše na 1,0476 a vzdálil se tak od pátečního dvouletého minima 1,0332 poté, co průzkumy evropského zpracovatelského průmyslu minulý týden vykázaly rozsáhlou slabost, zatímco průzkumy v USA překvapily na vysoké úrovni.
Tato ekonomická slabost přiměla trhy stanovit cenu agresivnějšího uvolňování měnové politiky ze strany Evropské centrální banky.
„Zde nadále převládá názor, že v eurozóně nepřichází žádná fiskální kalvárie a že jediným způsobem, jak řešit současnou špatnou situaci, je, aby Evropská centrální banka snížila sazby rychleji než obvykle,“ dodala ING.
ECB letos snížila sazby již třikrát, ale investoři nyní vidí 50% šanci, že 12. prosince sníží sazby o 50 bazických bodů místo obvyklých 25, a to vzhledem ke slabému růstu a rostoucím rizikům recese.
GBP/USD vzrostl o 0,4 % na 1,2576 a odrazil se od pátečního šestitýdenního minima poté, co maloobchodní tržby ve Spojeném království zklamaly, což vedlo trh k tomu, že začal počítat se zvýšenou pravděpodobností snížení sazeb ze strany Bank of England.
Přesto viceguvernérka Bank of England Clare Lombardelliová v pondělí uvedla, že se více obává rizika, že inflace bude vyšší – nikoli nižší – než centrální banka předpokládá.
„Pravděpodobnost proinflačních a protiinflačních rizik považuji za zhruba vyrovnanou,“ uvedla Lombardelliová ve svém prvním projevu od svého červencového nástupu do BoE.
„V tuto chvíli se však více obávám možných důsledků, pokud by se naplnila proinflační tendence, protože by to mohlo vyžadovat nákladnější měnověpolitickou reakci.“
Jenu pomohl pokles amerických výnosů
USD/JPY klesl o 0,2 % na 154,41 po 0,4% poklesu v předchozím týdnu. Tento měnový pár má tendenci úzce sledovat pohyby výnosů státních dluhopisů a v posledních dvou měsících s oslabením jenu prudce rostl.
„Japonský jen začíná na křížích vykazovat malou sílu. Napomáhá tomu změna v kombinaci fiskální a měnové politiky,“ dodala ING. „Na okraj, japonské fiskální stimuly podporují názor, že Bank of Japan v prosinci přece jen zvýší úrokové sazby. Téměř 15 bb z 25bp zvýšení je nyní oceněno.“
USD/CNY mírně poklesl na 7,2447 poté, co minulý týden vzrostl o 0,2 %.