Měnové trhy kolísají, protože Trumpova celní hrozba otřásla Kanadou a Mexikem

Kanadský dolar a mexické peso se v úterý propadly poté, co nově zvolený prezident Donald Trump prohlásil, že zavede cla na výrobky z Kanady, Mexika a Číny, což vyvolalo volatilitu a investoři se připravili na obchodní spory.

V prvotní reakci na Trumpovy komentáře dolar vyskočil vůči pesu o více než 2 %, ale po zmírnění pohybů naposledy vzrostl o 0,95 %.

Vůči svému kanadskému protějšku dosáhl dolar 4-1/2letého maxima, když vzrostl o více než 1,5 %, a naposledy byl výše o 0,78 % na 1,4095 kanadského dolaru. Americká měna rovněž vzrostla na nejvyšší hodnotu od 30. července vůči čínskému jüanu.


Alarm clock friends situation with hand
Zdroj: Unsplash

Americká měna strávila několik předchozích dní na pomyslné zadní koleji, protože americké trhy s cennými papíry potěšil Trumpův výběr manažera hedgeových fondů Scotta Bessenta na post ministra financí USA, což způsobilo růst státních dluhopisů a pokles výnosů, což měnu zatížilo.

Trump však tuto dynamiku zastavil, když prohlásil, že v první den svého působení ve funkci zavede 25% clo na všechny výrobky z Mexika a Kanady.

Na adresu Číny zvolený prezident prohlásil, že Peking nepodniká dostatečně razantní kroky k omezení vývozu přísad používaných v nelegálních drogách, a vznesl „dodatečné 10% clo, nad rámec jakýchkoli dalších cel, na všechny jejich četné výrobky přicházející do Spojených států amerických“.

„Myslím, že jsme včera večer měli dokonalý příklad toho, proč je volatilita za Trumpa pravděpodobnější,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení FX strategie v Rabobank.

„Stačí, aby vydal takový komentář mimo obvyklé hodiny amerického trhu, který lidi zaskočí. Zanechává investory, všechny, kteří se snaží přijít na to, co to vlastně znamená.“

Měny byly na začátku týdne poměrně volatilní, zatímco trhy trávily Trumpovy komentáře, přičemž euro kleslo přibližně o 0,3 %, než se odrazilo a obchodovalo se o stejnou částku výše na úrovni 1,0526 USD.

Japonský jen rostl s příchodem amerických obchodníků, přičemž dolar naposledy klesl o 0,65 % na 153,15 jenu.

Erik Nelson, makro stratég společnosti Wells Fargo (NYSE:WFC), uvedl, že někteří investoři možná nakupovali euro, aby uzavřeli své předchozí sázky proti měnovému páru euro – kanadský dolar, který někteří považovali za „Trumpův obchod“ v domnění, že Evropa bude cly zasažena více než Kanada.

Rally na jenu analytiky mátla, i když Neil Jones, výkonný ředitel pro prodej a obchodování na devizovém trhu ve společnosti TJM Europe, uvedl, že někteří investoři pravděpodobně před koncem měsíce rebalancují svá portfolia, což by mohlo pohyby zvýraznit.

Ben Bennett, investiční stratég pro Asii a Tichomoří ve společnosti Legal And General Investment Management, uvedl, že investoři se zatím soustředili na tržně pozitivní Trumpovy politiky, jako je snižování daní a deregulace, ale že je pravděpodobně rychlejší, když zavede náročnější politiky, jako jsou vyšší cla.

„Toto oznámení slouží jako výzva k probuzení,“ řekl. „Cla by měla být dobrá pro americký dolar a špatná pro měny, na které se cla vztahují, protože se mění obchodní bilance, ale nejsem si jistý, že Trumpova vláda bude ráda, když se tento obchod urychlí.“

Australský dolar se na začátku asijského obchodování propadl na více než tříměsíční minimum 0,6434 USD, ale naposledy byl níže jen o 0,1 % na 0,65 USD. Australský dolar se často prodává jako likvidní náhražka za jüan vzhledem k tomu, že Čína je největším obchodním partnerem Austrálie.

V kryptoměnách se bitcoin obchodoval za 92 711 dolarů, což je výrazně pod rekordní hodnotou 99 830 dolarů, které se dotkl minulý týden.

Bitcoin se setkal s výběrem zisků před symbolickou hranicí 100 000 dolarů, když od amerických voleb stoupl o více než 40 % díky očekávání, že Trump uvolní regulační prostředí pro kryptoměny.

Zdroj: Canva