Jak by mohlo Trumpovo prezidentství ovlivnit kryptoměny v příštích 4 letech?

Po prudké povolební rallye, během níž bitcoin (BTC) vzrostl o téměř 40 %, investoři rychle připsali na vrub pro-krypto optimismu, který provází prezidentství Donalda Trumpa. Ačkoli se Bitcoin od té doby stáhl z hranice 100 000 USD, zdá se, že při vstupu do roku 2025 blikají pro krypto všechny kontrolky zeleně.

Co tedy můžeme očekávat během následujících čtyř let? Pozvedne prezidentství Donalda Trumpa celý trh s kryptoměnami, nebo posílí především osud Bitcoinu?

Regulační prostředí nakloněné podnikání

Je téměř předem jasné, že Trumpovo prezidentství povede k novému pro-podnikatelskému regulačnímu prostředí pro krypto. Již nyní šéf Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Gary Gensler, který je všeobecně vnímán jako odpůrce kryptoměn, souhlasil s tím, že 20. ledna odstoupí.

Do konce roku 2025 bychom mohli být svědky přijetí nové rozsáhlé legislativy, která konečně zmodernizuje americký finanční systém tak, aby přijal krypto. Sněmovna reprezentantů již schválila zákon o finančních inovacích a technologiích pro 21. století, takže stačí jen trocha politické vůle, aby byla verze tohoto zákona podepsána.


Nová legislativa by mohla vést k tomu, že hlavním regulačním orgánem pro kryptoměny nebude SEC, ale Commodity Futures Trading Commission. V příštích čtyřech letech tak pravděpodobně dojde k oslabení schopnosti SEC vykonávat pravomoc nad kryptoměnami.

Největší prospěch z toho pravděpodobně budou mít všechny kryptoměny, které v uplynulých 24 měsících zažily střety s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Například v roce 2023 SEC vytvořila seznam asi 50 kryptoměn, o kterých se domnívala, že by skutečně mohly být cennými papíry, což by na ně vztahovalo více pravidel. Na seznamu bylo několik velkých jmen, včetně Cardano (ADA) a Solana (SOL). Pokud se regulační mrak, který nad nimi visí, zvedne, mohla by to být dobrá zpráva pro jejich budoucí vyhlídky. V týdnu po volbách společnost Robinhood Markets (NASDAQ: HOOD) obě tyto společnosti znovu zařadila na seznam pro obchodování.

Zdroj: Canva

Kryptoměny jako národní strategická priorita

Jednou z nejzajímavějších událostí, ke kterým by mohlo dojít během čtyř let Trumpova prezidentství, je vytvoření strategické rezervy bitcoinů. V současném pojetí by fungovala podobně jako národní strategická ropná rezerva: masivní zásoba, která by mohla být využita v dobách ekonomické nestability k překlenutí těžkých období. A v nejlepším případě by mohla být dokonce použita ke splacení státního dluhu ve výši 35 bilionů dolarů.

Pokud si myslíte, že je to jen bláhová představa, zamyslete se znovu. Americká senátorka Cynthia Lummisová, R-Wyoming, již představila zákon o bitcoinech z roku 2024, který by strategickou rezervu bitcoinů učinil realitou. Zavázal by americkou vládu k nákupu 1 milionu Bitcoinů v průběhu příštích pěti let. To se rovná 5 % celkové nabídky v oběhu. Tím by se USA staly kryptoměnovou velmocí, jak Trump během kampaně naznačoval jako svůj cíl.

Zajímavé je, že totéž by mohly udělat i jiné státy. Například Brazílie 25. listopadu představila plány na vytvoření státní strategické rezervy bitcoinů, jejíž hodnota by odpovídala 5 % mezinárodních rezerv země. Tato rezerva v Bitcoinech by pak mohla být použita k různým účelům, například ke stabilizaci národní měny, podpoře mezinárodního obchodu nebo pomoci při spuštění nové digitální měny centrální banky.

Nové finanční produkty pro investory

Kromě toho se poohlédněte po nových produktech pro investory. V mnoha ohledech můžete vytvoření spotových ETF na bitcoin považovat jen za první krok v zavádění nových produktů pro investory na Wall Street. Džin burzovně obchodovaných fondů je nyní vypuštěn z láhve, takže se těšte na spoustu dalších produktů ETF pro investory, včetně produktů pro exotické kryptoměny s mnohem menší tržní kapitalizací než Bitcoin.

Navíc existují finanční produkty související s kryptoměnami, ke kterým mají investoři přístup v jiných zemích a které by se za Trumpa mohly dostat i do USA. Jeden z nejoblíbenějších je známý jako věčný futures kontrakt. Coinbase Global (NASDAQ: COIN) nemůže tento kontrakt nabízet v USA kvůli obavám z pákového efektu a volatility, ale může jej nabízet mezinárodním investorům. To je přesně ten typ produktu, který by si během Trumpovy vlády mohl nakonec najít cestu k americkým investorům.

Zůstane bitcoin i nadále nejprodávanější kryptoměnou?

Obecně řečeno, všechny tyto události by byly pro širší trh s kryptoměnami pozitivní, i když žádná z nich není zaručená. Jasným vítězem však pravděpodobně zůstane Bitcoin. Jedná se o jedinou kryptoměnu, která se těší primární pozornosti zvoleného prezidenta Trumpa, a o jedinou kryptoměnu, které nejvíce důvěřují institucionální investoři a Wall Street. Pokud by někdy byla vytvořena strategická rezerva Bitcoinu, pak by byl Bitcoin v popředí zájmu jako znak americké ekonomické síly.

Jen mějte na paměti: Bitcoin má tendenci být velmi cyklický, a to kvůli událostem, které se odehrávají jednou za čtyři roky. V příštích čtyřech letech tedy pravděpodobně dojde alespoň k jednomu velkému propadu trhu. Pokud budou účastníkům kryptotrhu sejmuty všechny regulační okovy, může divoké spekulativní šílenství na kryptotrhu skončit špatně.

Dobrou zprávou je, že bitcoin se během své patnáctileté historie ukázal jako mimořádně odolný. Po každém krachu trhu následovala nová historická maxima. Mohli bychom se tedy bavit o tom, že do konce druhého Trumpova prezidentství dosáhne Bitcoin nových stratosférických maxim.

Zdroj: Canva