Bitcoin (BTC), největší světová kryptoměna, byl v roce 2024 jedním z hlavních titulků. Přestože se na začátku roku potýkal s problémy a jednou se propadl pod 40 000 dolarů, nezůstal token dlouho na dně a v prostředí vysokých úrokových sazeb se mu dařilo mnohem lépe, než mnozí očekávali.
Jakmile se snížila inflace a začala se naplňovat vyhlídka na nižší úrokové sazby, Bitcoin se připojil k technologickým a růstovým akciím a rostl, čímž se odpoutal od zbytku kryptografického sektoru.
Jakmile v noci po volbách zvítězil zvolený prezident Donald Trump, Bitcoin i zbytek kryptografického sektoru prudce vzrostl. Od 5. listopadu vzrostl Bitcoin o téměř 50 % a překonal hranici 101 000 USD. Měli byste si koupit Bitcoin pod 115 000 USD? Pojďme to prozkoumat.
Na obzoru je širší přijetí a jasnost regulace
Kryptografická komunita se během prezidentské kampaně přitulila k Trumpovi a tato strategie se nyní vyplácí. Trump slíbil, že z USA udělá „hlavní město kryptografie na světě“.
Do čela klíčových agentur, které dohlížejí na záležitosti v tomto sektoru, již jmenoval několik pro-krypto lidí. Gary Gensler, předseda Komise pro cenné papíry (SEC), který prosazoval několik pravidel/politik, jež se zastáncům kryptoměn nelíbily, plánuje po Trumpově nástupu do funkce z SEC odejít.
Klíčové zúčastněné strany, jako je Faryar Shirzad, ředitel pro politiku společnosti Coinbase (COIN), jsou ohledně nadcházejícího Kongresu USA optimistické a myslí si, že kryptolegislativa může projít Sněmovnou reprezentantů a Senátem „poměrně rychle“. Na pořadu jednání zastánců kryptoměn jsou již dva návrhy zákonů, z nichž jeden usiluje o vytvoření oficiálního souboru pravidel pro kryptografii a vyjasnění mnoha šedých zón, na které kryptografické společnosti narážejí. Další návrh zákona, který by podle Shirzy mohl Kongres schválit, by stanovil rámec pro vydávání licencí stablecoinovým společnostem. Stablecoiny jsou digitální aktiva navázaná na fiat měny, jako je americký dolar nebo komodity.
Kromě příznivého regulačního pozadí těží bitcoin z rostoucího konsenzu, že tento token může zajistit inflaci. Vytěžit lze pouze 21 milionů bitcoinů a počet bitcoinů vytěžených v jednom bloku se přibližně jednou za čtyři roky sníží na polovinu, což z největší světové kryptoměny činí vzácné aktivum podobné zlatu. Většina z těchto 21 milionů tokenů již byla vytěžena.
Nedávno předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell přirovnal Bitcoin k digitálnímu zlatu, což je pravděpodobně jedna z nejsilnějších podpor tohoto tokenu. Společnost BlackRock (BK), největší světový správce aktiv, nedávno vydala zprávu, podle níž mohou investoři alokovat až 2 % portfolia s různými aktivy do Bitcoinu. Zpráva však upozornila, že investoři by si měli být vědomi širších rizik Bitcoinu, včetně volatility a možnosti, že nedojde k jeho širšímu přijetí, jak mnozí předpokládají.
Měli byste si koupit Bitcoin pod 115 000 USD?
Bitcoin toho má nyní hodně do sebe, včetně regulačního pozadí pod nastupující Trumpovou administrativou, které bude pro krypto pravděpodobně nejpříznivější v historii. Navíc stále více odborníků a finančních institucí považuje tento token za zajištění proti inflaci a nejistotě, ačkoli Bitcoin těží i z prostředí, kde se zvyšuje riziko. Zda tato dynamika může pokračovat, se teprve uvidí.
Myslím si, že Bitcoin je dobré dlouhodobé aktivum, kterému je vhodné mít určitou expozici. Jeho historie je relativně krátká, ale aktivum obstálo v konkurenčním boji a přežilo, a dokonce vzkvétalo v různých úrokových prostředích. Po tak velkém rozběhu doporučuji při nákupu Bitcoinu používat průměrování nákladů, které spočívá v investování stanovené částky peněz v pravidelných intervalech. Tím se časem vyhladí a obecně sníží vaše nákladová základna. Kryptoměny jsou v současnosti opět více než v kurzu. Chytří investoři toho můžou (a taky dokážou) využít. Ale prosím opatrně.