Dolar si na Štědrý den udržuje stabilní pozici. Kam míří trend?

Dolar se v úterý udržuje v zisku, protože vyhlídky na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA zůstaly v popředí zájmu investorů a ostatní měny se pohybovaly v blízkosti historických minim.

V týdnu, kdy se blíží konec roku, se objemy obchodů pravděpodobně ztenčí. Absence zveřejnění důležitých ekonomických údajů také znamená, že téma sazeb pravděpodobně zůstane hlavním motorem pohybů na devizovém trhu.

Jen se držel poblíž pětiměsíčního minima a naposledy byl na úrovni 157,19 za dolar, přičemž tento měsíc již klesl o 4,7 % do teritoria, které udržuje obchodníky v pohotovosti před jakýmkoli zásahem japonských úřadů.

Japonská centrální banka (BOJ) minulý týden ponechala sazby v platnosti a zůstala neurčitá ohledně toho, kdy by je mohla příště zvýšit, což bylo v ostrém kontrastu s jestřábím tónem Federálního rezervního systému, který jen o den dříve předpověděl rozvážné tempo snižování sazeb v roce 2025.

To vedlo k poklesu jenu a japonská měna se snažila získat zpět své ztráty.

„Posuny v divergenci politiky Fedu a BOJ nyní spíše oslabují JPY,“ uvedl Vishnu Varathan, vedoucí makrovýzkumu pro Asii mimo Japonsko v bance Mizuho (NYSE:MFG).

„Transakce s JPY by mohly navzdory nárůstu volatility nebo nejistoty zůstat ve hře, protože dva rozhodující faktory – podporované ‚carry výnosy‘ a zmírněná kapitálová rizika stlačení JPY – se příznivě shodují.“

Jinde euro naposledy nakoupilo za 1,0403 USD, ale nebylo daleko od dvouletého minima, kterého se dotklo v listopadu, zatímco šterlink oslabil o 0,01 % na 1,2534 USD.

Vůči koši měn se americký dolar nacházel poblíž dvouletého maxima 108,54 USD. Naposledy se pohyboval na úrovni 108,10.

Ačkoli páteční příznivý údaj o inflaci v USA zmírnil některé obavy ohledně tempa snižování sazeb Fedu v příštím roce, trhy stále počítají s uvolněním měnové politiky v hodnotě jen asi 35 bazických bodů pro rok 2025, což zase podporuje dolar.

„Náš základní scénář předpokládá, že dolar v příštím roce ještě o něco pokročí, protože Spojené státy budou nadále dosahovat lepších výsledků, rozdíl v úrokových sazbách mezi USA a ostatními ekonomikami G10 se ještě o něco zvětší a Trumpova administrativa zavede vyšší americká cla,“ uvedl Jonas Goltermann, zástupce hlavního ekonoma pro trhy ve společnosti Capital Economics.

Zdroj: Canva

Před lednovým návratem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu vyzvaly světové centrální banky k opatrnosti ohledně vývoje svých sazeb kvůli nejistotě, jak by Trumpovy plánované tarify, nižší daně a omezení imigrace mohly ovlivnit jeho politiku.

Dole pod mořem australský dolar oslabil o 0,11 % na 0,6242 USD, zatímco novozélandský dolar klesl o 0,04 % na 0,5648 USD.

Australská centrální banka (RBA) později v úterý zveřejní zápis ze svého prosincového zasedání, což je poslední zbývající bod kalendáře v tomto roce.

RBA začátkem tohoto měsíce ponechala politiku na stejné úrovni, ale nečekaně otevřela dveře ke snížení sazeb v příštím roce.


Asijský devizový trh je utlumený, dolar se zotavuje, protože trhy očekávají pomalejší snižování sazeb

Většina asijských měn se v úterý pohybovala v úzkém rozpětí, zatímco dolar rozšířil noční zisky, protože obchodníci se připravovali na pomalejší tempo snižování úrokových sazeb v příštím roce.

Objemy obchodů byly před vánočními prázdninami utlumené, zatímco většina regionálních měn si za celý rok připsala vůči zelené bankovce výrazné ztráty.

Asijské měny minulý týden prudce oslabily poté, co Federální rezervní systém fakticky snížil výhled snižování sazeb v roce 2025 na polovinu s odkazem na obavy z neustupující americké inflace.

Dolar blízko dvouletého maxima díky jestřábímu výhledu sazeb

Dolarový index i futures na dolarový index v asijském obchodování vzrostly přibližně o 0,1 %, rozšířily noční zisky a vrátily se na dohled dvouletého maxima dosaženého minulý týden.

Zelená bankovka sice zaznamenala určité oslabení poté, co údaje o indexu cen PCE za listopad byly nižší, než se očekávalo, to však bylo do značné míry kompenzováno tím, že obchodníci snížili očekávání snížení úrokových sazeb v roce 2025.

Fed signalizoval pouze dvě snížení sazeb v nadcházejícím roce, což je méně než předchozí prognózy čtyř snížení.

Vyšší americké sazby snižují přitažlivost rizikových asijských trhů, omezují objem kapitálu proudícího do regionu a tlačí na regionální trhy.

Asijský devizový trh pod tlakem výhledu amerických sazeb

Většina asijských měn v posledních seancích oslabila kvůli vyhlídkám na pomalejší snižování sazeb v USA, přičemž na ně působila také nejistota ohledně místní měnové politiky a zpomalující se hospodářský růst.

Japonský pár USD/JPY v úterý klesl o 0,1 % poté, co v posledních seancích vzrostl až na 158 jenů, když Bank of Japan signalizovala, že si se zvažováním dalšího zvyšování úrokových sazeb dá na čas.

Kurz australského dolaru na páru AUD/USD klesl o 0,2 % poté, co zápis z prosincového zasedání rezervní banky ukázal, že politici vidí možné uvolnění měnové politiky, a to s odkazem na určitý pokrok při snižování inflace. Stále však upozorňovali na potenciální proinflační rizika.

Pár čínského jüanu USD/CNY vzrostl o 0,1 % a zůstal poblíž ročního maxima, když na měnu působila vyhlídka na větší fiskální výdaje a uvolněnější měnové podmínky v příštím roce.

Peking signalizoval, že v roce 2025 zvýší fiskální výdaje, aby podpořil zpomalující hospodářský růst.

Pár singapurský dolar/SGD vzrostl o 0,1 %, zatímco pár indická rupie/INR vzrostl o 0,1 % poté, co dosáhl rekordních hodnot nad 85 rupií.

Zdroj: Canva