Dogecoin (DOGE) měl v roce 2024 velkolepý rok se ziskem 250 %. Překonal mnoho dalších populárních kryptoměn, včetně XRP (Ripple), Bitcoinu, a Etherea.
Jak vidíte, většina těchto kryptoměn se rozjela až kolem listopadu. Tehdy v amerických prezidentských volbách zvítězil Donald Trump, který vedl kampaň nakloněnou kryptoměnám.
Investoři do kryptoměn se nyní připravují na mnohem přívětivější regulační prostředí, které by mohlo připravit půdu pro nové případy využití a více příležitostí k vytváření hodnot v celém odvětví. Investoři do Dogecoinu se po Trumpově vítězství dočkali také dalšího pozitivního překvapení, které se týká generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska. Bude to stačit k tomu, aby se letos dostal na cenu za jeden token ve výši 1 USD?
Musk je jedním z největších podporovatelů Dogecoinu.
Musk byl velkým propagátorem Dogecoinu již v roce 2021. Pravidelně o něm psal na sociálních sítích a v květnu téhož roku se dokonce objevil ve skeči s tématikou Dogecoinu v pořadu Saturday Night Live. Bohužel nedostatek hmatatelných plánů, které by vytvářely hodnotu této kryptoměny, se investorům rychle vymstil.
Na začátku roku 2021 se Dogecoin obchodoval za 0,0046 dolaru za token a o pouhých pět měsíců později, v den Muskova vystoupení v SNL, dosáhl historického maxima 0,73 dolaru. To představovalo neuvěřitelný zisk 15 769 %, ale investoři, kteří nakoupili pozdě, si museli lízat rány, protože kryptoměna se pak do poloviny roku 2022 propadla o více než 90 %.
V roce 2023 a po většinu roku 2024 vykazoval Dogecoin jen malou aktivitu a až do voleb byl klidný. Trump byl v kampani jakýmsi zastáncem kryptoměn, když se házel za radikální myšlenky, jako je zřízení bitcoinové rezervy v rámci americké vlády. Proto nepřekvapilo, že investoři na jeho volební vítězství reagovali tím, že se vrhli na nákup kryptoměn napříč celým světem.
Musk vložil své peníze a vliv do Trumpovy kampaně, takže jeho očekávaný návrat do Bílého domu znovu vzbudil značné nadšení zejména pro Dogecoin. Toto nadšení se dostalo na vrchol poté, co Trump oznámil, že Musk a jeho kolega miliardář Vivek Ramaswamy povedou iniciativu, kterou nazval „Oddělení vládní efektivity“, zkráceně DOGE. Ano, tato zkratka by mohla být odkazem na Muskovu oblíbenou kryptoměnu.
Dogecoin se okamžitě vyšplhal na 52týdenní maximum 0,47 USD, ale protože neexistoval žádný konkrétní plán, který by token spojoval s DOGE – což ve skutečnosti nebude ministerstvo vlády USA, protože vládní agentury může vytvářet pouze Kongres -, rally působí jako déjà vu. Navíc je její nedávné maximum stále hluboko pod historickým vrcholem, což naznačuje, že investoři se tentokrát mohou cítit opatrněji.
Dogecoin postrádá skutečné fundamenty
Nyní je pravděpodobně vhodná chvíle připomenout čtenářům, že zakladatelé Dogecoinu jej vytvořili v roce 2013 jako vtip. I oni jsou překvapeni jeho neuvěřitelným růstem ceny, pravděpodobně proto, že v reálném světě stále nemá žádný užitek.
Podle společnosti Cryptwerk je pouze 2 315 podniků na celém světě ochotno přijímat Dogecoin jako platidlo a mnoho z nich jsou obskurní poskytovatelé kryptografických služeb, poskytovatelé internetových služeb a online herny. Jinými slovy, cena Dogecoinu se většinou pohybuje nahoru a dolů na základě rozmarů spekulativních investorů, nikoliv kvůli organické poptávce.
Abychom byli spravedliví, žádná kryptoměna zatím nedosáhla mainstreamového přijetí mezi spotřebiteli nebo podniky. Bitcoin však stále šplhá na nová maxima, protože jej investoři považují za dobrou zásobárnu hodnoty, něco jako digitální verzi zlata, protože jeho maximální nabídka je omezena.
Dogecoin tyto atraktivní vlastnosti postrádá. I když je emise nových tokenů každý rok omezena, lze jich těžit více po neomezeně dlouhou dobu. Technicky vzato je tak jeho nabídka neomezená, což znamená, že Dogecoin pravděpodobně nikdy nebude dobrým uchovatelem hodnoty.
Dogecoin by mohl dosáhnout na cenu 1 USD, ale nečekejte, že tam zůstane
Přesně předpovědět, kdy by mohl přijít konec spekulativní rallye, je v podstatě nemožné. Nelze říci, kam se cena Dogecoinu dostane, až tento poslední vzestup skončí. V době psaní tohoto článku se obchoduje za 0,38 USD za token, takže by mohl letos vylétnout o 163 % a dosáhnout 1 USD? Je to docela možné.
Trump již do čela Komise pro cenné papíry a burzy nominoval pro-krypto obchodníka Paula Atkinse (čeká se na schválení Senátem), což znamená, že krypto průmysl bude pravděpodobně čelit mnohem přívětivějšímu regulačnímu prostředí, než tomu bylo v posledních čtyřech letech pod vedením předsedy SEC Garyho Genslera. To sice nezaručuje, že nadšenci pro Dogecoin vymyslí nový hodnotný způsob jeho využití, ale mohlo by to vyhnat býčí náladu pro tento meme token do nových výšin.
S tržní kapitalizací 56 miliard dolarů v době psaní tohoto článku je Dogecoin sedmou největší kryptoměnou na světě. Pokud by jeho cena vzrostla na 1 dolar za token, jeho tržní kapitalizace by se pohybovala kolem 147 miliard dolarů, což by byl stále jen malý zlomek současné hodnoty Bitcoinu ve výši 1,9 bilionu dolarů.
Proto si myslím, že je možné (i když ne pravděpodobné), že by mohutné spekulativní šílenství mohlo Dogecoin letos vynést do nových výšin. Investoři by se však měli připravit na to, že se historie bude opakovat: jakmile tato spekulativní horečka opadne, Dogecoin by se mohl opět výrazně propadnout. Protože mu chybí solidní fundamenty i organická poptávka, není nic, co by jeho hodnotu dlouhodobě podporovalo.