Jak využít vědecké poznatky o mozku a mít lepší nápady pro váš byznys?

Zdroj: Unsplash
Existují věci, které můžete udělat, abyste svůj mozek nastavili na správné místo pro kreativní myšlení.
Nebylo by skvělé umět burcovat dobré nápady, když je potřebujete? I když možná nebudete schopni inovovat na požádání, existují věci, které můžete udělat, abyste svůj mozek uvedli do správného stavu pro kreativitu, říká Eric M. Bailey, autor knihy The Cure for Stupidity: Using Brain Science to Explain Irrational Behavior at Work.
Studie o kreativitě zjistila, že v mozku neexistuje jedno „kreativní“ centrum. Místo toho vzniká ze souhry komplexní mozkové činnosti zahrnující více základních systémů.
„Při hlubším pochopení této vědy můžeme vědomě ovlivňovat sami sebe, abychom měli větší kreativitu,“ říká Bailey, prezident Bailey Strategic Innovation Group, poradenské firmy, která se zaměřuje na vědu o mozku a mezilidském propojení.
Zde je několik způsobů, jak uvést mozek do kreativního stavu, ať už brainstormujete sami, nebo ve skupině.
Hned ráno budete vědět DŘÍVE NEŽ OSTATNÍ do čeho investovat.
ODSTRAŇTE RUŠIVÉ VLIVY
Náš svět je stále více uzpůsoben tak, aby rozptyloval. Bailey říká, že vědecký výzkum mozku ukazuje, že rozptylování snižuje vaše kognitivní schopnosti.
„Stačí, abyste se podívali na telefon, ať už vydává zvuk, nebo ne, a váš mozek přeskočí na všechny věci, které byste na něm mohli dělat, jako je kontrola e-mailu, kontrola akcií nebo hraní hry,“ říká. „Když se vrátíte ke svému brainstormingu, váš mozek tam hned tak neskočí. Musíte se vrátit na úroveň, kde jste byli na stejné kognitivní úrovni, což nějakou dobu trvá.“
Chcete-li zlepšit brainstormingové sezení – ať už samostatně, nebo ve skupině – odstraňte ze svého prostoru rušivé vlivy, například odložte telefon a vypněte e-mail.
ZAPOJTE DLOUHODOBOU PAMĚŤ
Někdy vám při brainstormingu může pomoci vzpomenout si na věci z minulosti. Podle Baileyové můžete zapojit dlouhodobou paměť i pomocí vůně.
„Pokud jste byli na festivalu jídla a prostředí bylo inspirativní a chcete toto prostředí znovu vytvořit pro budoucí projekt, zaveďte některé vůně, se kterými byste se setkali, a lépe si vybavíte některé detaily této události,“ říká. „Naše dlouhodobé vzpomínky existují v části mozku, která je přímo spojena s naší čichovou cibulkou v limbickém systému.“
VYPNĚTE TEXTY PÍSNÍ
Kreativita a brainstorming jsou živeny chemickými látkami, které v mozku navozují dobrý pocit, jako jsou dopamin, serotonin a endorfiny. Bailey říká, že hudba v pozadí může být užitečná pro uvolnění dobrých chemických látek – ale s výhradou.
„Když máte lyrickou hudbu, váš mozek se chce vrhnout na sledování textu a zpívání,“ říká. „Pokud se snažíte být kreativní, může vás to rozptylovat.“
Podvodem je najít si instrumentální verze svých oblíbených písní. „Pro váš mozek je mnohem snazší se na ni naladit, ale zároveň získáte výhodu hudby,“ říká.
ÚČET PRO INTROVERTY A EXTROVERTY STYL BRAINSTORMINGU
Brainstorming může být společným úsilím, ale může to být také velmi individuální úsilí, které se následně přenese do spolupráce. Bailey říká, že introverti jsou často špatní při brainstormingu ve velké skupině, protože mají tendenci o věcech nejprve přemýšlet, kompletně je zpracovat a pak je vyslovit nahlas.
„Tradiční skupinové brainstormingy jsou hřištěm extrovertů,“ říká Bailey. „Když pochopíte, jak mozky pracují, můžete zlepšit výsledky tím, že předem zadáte téma nebo myšlenku, kolem které chcete, aby skupina brainstormovala.“
Bailey například říká, že můžete předem sdělit několik otázek a navrhnout, aby každý přišel na schůzku s několika napsanými nápady. „Umožní to introvertům otázku kompletně zpracovat,“ říká. „Budou se cítit pohodlněji, když se o své nápady podělí na zasedání. Pak dosáhnete větší účasti jak introvertů, tak extrovertů.“
PŘIJMĚTE RADIKÁLNÍ ZVĚDAVOST
Překážkou skupinového brainstormingu je to, co Bailey nazývá „iluze jistoty“.
„Když jsme na společném brainstormingu a někdo nadhodí jiný nápad než ten váš, přirozeným stavem našeho mozku je dokázat, že máte pravdu a že váš nápad je lepší,“ říká Bailey. „Je to iluze jistoty. Váš mozek vám říká: ‚Dovolte mi, abych vám vysvětlil, proč je můj nápad lepší‘.“
Chceme být pochopeni dříve, než se pokusíme pochopit někoho jiného, ale nakonec se může stát, že se druhá osoba bude cítit v defenzivě. Když je atmosféra napjatá, je těžké být kreativní nebo spolupracovat.
Bailey místo toho nabádá lidi, aby byli radikálně zvídaví. „Pochopte, že neexistuje jen jeden způsob, jak problém vyřešit,“ říká. „Možná mám svůj vlastní nápad, ale pokud jsem zvědavý, [zda] by váš nápad mohl fungovat také. Můžeme oba nápady vyhodnotit komplexněji a společně dojít k lepšímu závěru. Pokud budeme spolupracovat, můžeme dosáhnout silných věcí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *