Jen v pondělí poprvé po více než týdnu od japonské intervence na podporu měny prolomil klíčovou úroveň 145 za dolar, zatímco britská libra se po mírném oživení na konci minulého týdne vzdala části svých zisků.
Japonský jen dosáhl dna na úrovni 145,4 za dolar a naposledy se obchodoval o 0,1 % níže na 144,9, a to v slabém asijském obchodování během svátku v Číně, Jižní Koreji.
Pondělní pokles nastal po komentáři ministra financí Šunichi Suzukiho, že Japonsko je připraveno k „rozhodným“ krokům na devizovém trhu, pokud by nadměrný pohyb jenu přetrvával.
Naposledy 22. září oslabila měna pod 145 za dolar poté, co Bank of Japan setrvala u ultra nízkých úrokových sazeb, což si vyžádalo rekordní výdaje úřadů ve výši 2,8 bilionu jenů (484 miliardy Kč) na podporu jenu.
Dále britská libra ztratila 0,69 % na 1,1088 USD po silném odrazu na konci minulého týdne, kdy Bank of England uvedla, že nakoupí tolik státních dluhopisů, kolik bude potřeba k obnovení pořádku po finančním chaosu, který rozpoutaly plány nové premiérky Liz Trussové na snížení daní.
Zdroj: Unsplash
Vláda se této politiky drží, zopakovala Trussová v neděli a dodala, že její kabinet nebyl o rozhodnutí ministra financí Kwasiho Kwartenga předem informován.
Australský a novozélandský dolar v Asii posilovaly před očekávaným zvýšením sazeb jejich centrálních bank v průběhu týdne.
Australský dolar si připsal 0,25 % na 0,64270 USD, zatímco kiwi (NZD/USD) bylo o 0,41 % výše na 0,56265 USD.
V úterý zasedá Reserve Bank of Australia a ve středu Reserve Bank of New Zealand, přičemž trhy očekávají, že obě banky zvýší své hotovostní sazby o 50 bazických bodů, i když pozornost se bude soustředit také na tón politiků.
„RBA by mohla být poměrně vlivná, pokud zaujme diferencovanější přístup a naznačí, že na listopadovém zasedání může snížit sazbu na 25 bazických bodů. To by mohlo být přijato, globálně vzato, docela dobře,“ řekl Chris Weston, vedoucí výzkumu ve společnosti Pepperstone.
Euro kleslo o 0,1 % na 0,9790 USD, protože očekávání dalšího skokového zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou tento měsíc po červeném tisku inflace zvýšilo obavy, že se ekonomika dostane do recese.
EUR/USD – Zdroj: Autochartist
Páteční údaje ukázaly, že inflace v eurozóně v září překonala odhady a dosáhla rekordní úrovně 10,0 %, čímž překonala očekávání 9,7 %.
„ECB bude muset ještě přitvrdit… pro mě, Evropu a Spojené království, je to méně o relativní dynamice úrokových sazeb a více o dynamice růstu,“ řekl Weston.
„Myslím, že to, o co se nyní začínáme snažit, je podívat se na trhy, kde můžeme inflaci ocenit nebo se začít cítit trochu jistěji ohledně trajektorie kolem inflace. Myslím, že Spojené státy do této kategorie patří.“
Na konci týdne budou zveřejněny údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA a později v pondělí bude zveřejněna záplava údajů o výrobních indexech PMI, které rovněž poskytnou náhled na výhled globální ekonomiky.
V Číně se k nevyřešeným potížím se slabou místní poptávkou přidává zhoršující se výhled vývozu. Ekonomové Credit Suisse očekávají, že USD/CNH dosáhne úrovně 7,35.
Credit Suisse ve svém prohlášení uvádí, že EUR/NOK a EUR/SEK budou cílit na 10,70, resp. 11,30.