Dolar se po silných údajích z USA drží na stabilní úrovni a snižuje naděje na snížení sazeb

Dolar se v pondělí držel na stabilní úrovni poté, co díky silným údajům o inflaci rostl již pátý týden v řadě, zatímco jen se obchodoval poblíž psychologicky důležité úrovně 150.

Americké trhy jsou zavřené kvůli svátku Dne prezidentů a objemy obchodů budou během dne pravděpodobně nízké.

Dolarový index, který sleduje měnu vůči šesti srovnatelným měnám, se naposledy pohyboval bez větších změn na úrovni 104,18 poté, co v předchozím týdnu vzrostl o 0,18 %.

Minulé úterý vzrostl na nejvyšší hodnotu od poloviny listopadu na 104,97 poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA byla v lednu vyšší, než se očekávalo, což přimělo investory snížit počet snížení úrokových sazeb, které od Federálního rezervního systému v tomto roce očekávají. Ve čtvrtek však klesla poté, co údaje ukázaly, že maloobchodní tržby minulý měsíc klesly.

„Teoreticky by měl být minulý týden pro dolar dobrý, ale dolar si své zisky neudržel,“ řekl Chris Turner, globální ředitel pro trhy ve společnosti ING.

„Blížíme se k bodu, kdy je ocenění cyklu Fedu přibližně správné?“

Euro bylo velmi mírně výše na 1,0783 USD poté, co minulý týden kleslo na tříměsíční minimum 1,0695 USD. Sterling vzrostl o 0,17 % na 1,2621 USD.

Údaje o indexech nákupních manažerů založené na průzkumech, které budou zveřejněny ve čtvrtek, poskytnou představu o stavu ekonomik eurozóny a Spojeného království v únoru.

Zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu, bude pravděpodobně hlavní zprávou pro investory v tomto týdnu.

Podle cenového vývoje na peněžním trhu investoři očekávají v letošním roce snížení sazeb Fedu o zhruba 90 bazických bodů, což je výrazný pokles oproti zhruba 145 bazickým bodům na začátku února.

Dolar se v pondělí vůči jenu propadl o 0,19 % a dostal se na 149,94 jenu.

V letošním roce zůstává vůči jenu zhruba o 6 % výše, protože Japonsko udržuje svou ultra uvolněnou měnovou politiku, což vytváří velký rozdíl mezi výnosy dluhopisů obou zemí, který zvyšuje atraktivitu dolaru.

Rally vyvolala mezi investory spekulace, že by japonské úřady mohly intervenovat na podporu své měny.

Ministr financí Shunichi Suzuki minulý týden varoval, že „rychlé kroky jsou pro ekonomiku nežádoucí“.

Týdenní údaje amerického regulátora trhů ukázaly, že spekulanti opět zvýšili svou čistou krátkou pozici vůči jenu a dostali ji na více než dvouměsíční maximum v hodnotě 9,2 miliardy dolarů.

Čínský pevninský jüan se sotva pohnul, když se investoři vrátili z týdenní přestávky na Nový lunární rok, přestože příjmy z cestovního ruchu během svátků prudce vzrostly. Naposledy se měnil za přibližně 7,1987 za dolar.

Mezitím dolar vůči švédské koruně klesl o 0,33 % na 10,407 za dolar poté, co údaje ukázaly, že celková švédská inflace v lednu vzrostla.

Zdroj: Pexels

Koruna by mohla v příštích měsících dále mírně ztrácet

Česká měna, která v minulých dnech oslabila až k 25,50 Kč za euro, tedy na nejslabší úrovni od propuknutí války na Ukrajině v únoru 2022, by mohla v příštích měsících ještě mírně ztrácet. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky. Vývoj kurzu bude podle nich záležet zejména na dalších krocích České národní banky a Evropské centrální banky (ECB). Pod 25,50 Kč/EUR byl kurz koruny i v pátek odpoledne.

„Do léta může ještě koruna dále oslabovat, překvapující by nebyla ani úroveň 25,70 Kč nebo dokonce 26 Kč za euro, “ řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Slabá koruna je však proinflační a je podle něj dost možné, že v takovém případě ČNB zakročí pomocí devizových rezerv, které na obranu koruny v minulosti hojně využívala. Je však otázka, jak dlouhodobý efekt tyto umělé zásahy do trhu mohou mít. Ke konci roku očekává úrovně kolem 25,50 Kč za euro.

„Snižuje se pravděpodobnost rychlého snižování sazeb ze strany americké centrální banky Fed i ECB, hromadný přesun peněz z eur či dolarů do korun a posilování koruny tak zatím nehrozí,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška. Na druhou stranu, pokud by ECB nebo Fed držely své sazby na současných úrovních delší dobu a ČNB pokračovala v rychlém snižování, koruna by zřejmě vzhledem ke zmenšujícímu se úrokovému diferenciálu dále oslabovala. Slabší koruna je ale proinflačním faktorem.ČNB tak bude chtít dalšímu výraznějšímu oslabování zabránit, může tak přerušit snižování sazeb nebo využít devizové rezervy, dodal.

Analytik XTB Štěpán Hájek očekává od koruny pokračování v aktuálním silném oslabení a postupnou stabilizaci. Rychlý pohyb úrokových sazeb na nižší úrovně aktuálně ‚naceňuje‘ trh a v druhé polovině roku bude důležitější, s čím přijdou další centrální banky. Slabá koruna bude působit inflační tlaky, které donutí ČNB zpomalit snižování sazeb, zatímco americký Fed nebo ECB může se snižováním teprve začít, což by mělo korunu podpořit. Do konce prvního pololetí tedy očekává, že bude euro kolem 25,80 Kč za euro. Koncem roku by mohla koruna posílit zpět k 24,30 Kč za euro, odhadl.

Naopak analytik Cyrrusu Vít Hradil považuje aktuální tržní reakci za poněkud přehnanou a očekává, že se koruna bude vracet směrem k 25,00 Kč za euro. Slábnoucí koruna totiž komplikuje ČNB její tažení proti inflaci, a pokud by tento stav pokračoval, uzpůsobí podle něho tomu bankéři své kroky, tedy například zaskočí trh pomalejším poklesem sazeb. Zhruba v polovině roku by se pak měla zlepšit tuzemská ekonomická situace a sazby pro změnu zamíří dolů v zahraničí. To by mělo koruně dodat vzpruhu a koncem roku bychom se mohli pohybovat v okolí 24,60 Kč za euro, uzavřel.

Zdroj: Getty Images