Po pátečním projevu předsedy FOMC Jeroma Powella na sympoziu v Jackson Hole americký dolarový index posílil a připsal si týdenní zisky. Index zahájil nový týden pevným krokem a dostal se na nejvyšší úroveň za posledních dvacet let poblíž 109,50. V pondělí nebudou na ekonomickém poli zveřejněny žádné údaje s velkým dopadem a vnímání rizika spolu s tržním oceněním výhledu sazeb Fedu by mohlo nadále určovat dění na trhu.
Při pátečním úvodním vystoupení Powell zopakoval, že obnovení cenové stability bude pravděpodobně vyžadovat zachování restriktivního nastavení politiky po „určitou dobu“. Pokud jde o zářijové rozhodnutí o sazbách, Powell uvedl, že rozsah zvýšení sazeb bude záviset na souhrnu údajů od červencového zasedání. Nástroj CME Group FedWatch zase ukázal, že pravděpodobnost zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (bps) se zvýšila na 70 % ze 40 % na začátku pátku.
O víkendu přijali tvůrci politiky Evropské centrální banky na sympoziu v Jackson Hole jestřábí tón, ale společné měně se nepodařilo zahájit nový týden na býčí notu. Člen Rady guvernérů ECB Francois Villeroy de Galhau poznamenal, že ECB potřebuje v září další výrazné zvýšení úrokových sazeb. Šéf ECB Olli Rehn poznamenal, že kurz eura je „významným faktorem“ při nastavování měnové politiky. Nakonec členka Rady guvernérů ECB Isabel Schnabelová uvedla, že nemají jinou možnost než pokračovat v normalizaci, i kdyby se eurozóna dostala do recese. Měnový pár EUR/USD naposledy na denní bázi ztrácel 0,3 % na 0,9935.
EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist
Během pondělních asijských obchodních hodin údaje z Austrálie ukázaly, že maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 1,3 %, čímž překonaly očekávání trhu, který předpokládal nárůst o 0,3 %. Měnový pár AUD/USD se snažil z těchto optimistických údajů těžit a klesl k úrovni 0,6850.
Podporován rostoucími výnosy amerických státních dluhopisů se USD/JPY na počátku pondělí dotkl nejvyšší úrovně za více než měsíc na 139,00. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů naposledy vzrostly o 2,3 % na 3,11 %.