Nejnovější hrozbou pro britskou ekonomiku je její slábnoucí měna

Inflace se dostává do popředí všech novinových titulků, ale hrozí, že v zimě bude situace pro britskou ekonomiku ještě horší kvůli klesající hodnotě libry.

Prognózy naznačují, že britská libra by se mohla brzy propadnout na 1,05 USD, což je 37leté minimum, a zaznamenala tak nejhorší měsíční výkon od hlasování o brexitu v roce 2016. To by zvýšilo náklady na dovoz, což by dále podpořilo inflaci právě v době, kdy nástup chladného počasí uvrhne Spojené království do energetické krize.

Propad libry odráží a posiluje širší hospodářské potíže Spojeného království, přičemž slabost měny a země jako celku se vzájemně podporují. Vyhlídka na hrozící recesi – tlumící chuť Bank of England k razantnímu zvyšování úrokových sazeb – je problém, který libru pronásleduje celý rok.

V této souvislosti Capital Economics vidí pokles libry šterlinků na 1,05 USD do poloviny roku 2023.

Silný dolar tomu jen stěží napomáhá. V letošním roce se libra vůči zelené bankovce propadla o 14 %, a přesto britští vývozci zatím nezaznamenali nárůst tržeb v zahraničí.

Podle průzkumu nákupních manažerů společnosti S&P Global se v srpnu poprvé od první výluky Covidu po více než dvou letech snížila průmyslová výroba. Manažeři se obávají rostoucích nákladů na energie, které zatěžují jak jejich vlastní náklady, tak širší ekonomický výhled.

„Příliv práce z domácích i exportních trhů se prudce snížil,“ uvedl Rob Dawson, ředitel společnosti S&P Global Market Intelligence. „Objevily se zprávy o klientech, kteří odkládali, měnili termíny nebo rušili smlouvy kvůli zvýšené ekonomické nejistotě.“

Mzdy bankéřů

Zdroj: Unsplash

Dopady znehodnocení měny zaznamenávají i největší finanční instituce v zemi.

Společnost Barclays Plc musí nadále platit své stabilní vysoce odměňované bankéře v New Yorku, ať už se kurz libry vyvíjí jakkoli. Ve své pololetní zprávě o výsledcích hospodaření uvedla, že bude muset zvýšit svůj výdajový cíl pro rok 2022 poté, co svá dřívější rozpočtová rozhodnutí založila na očekávaném průměrném směnném kurzu, který je nyní značně zastaralý.

Někteří stratégové vidí, že euro vůči libře také posiluje – potenciálně by mohlo do konce roku stoupnout o 4 % na hodnotu 90 pencí. To je částečně způsobeno názorem, že Spojené království je zranitelné vůči kolísání cen plynu, protože mu chybí místní skladovací kapacity. Tuhá zima by pravděpodobně zvýšila potřebu většího dovozu plynu z Evropy, což by dále zatížilo rozvahy podniků.

Nomura International rovněž vidí, že libra se za rok přiblíží historickým minimům a ke konci roku 2023 se dotkne hodnoty 1,06 USD. Royal Bank of Canada předpokládá, že šterlink se přibližně ve stejné době usadí na úrovni 1,07 USD.

„Vzhledem k tomu, že ekonomika se letos dostává do recese a Bank of England čelí kompromisu mezi vysokým výsledkem inflace, ale velmi nízkou ekonomickou aktivitou, okno pro zvyšování sazeb se uzavře rychleji, než se očekávalo, a sazby se budou držet relativně brzy,“ uvedl Adam Cole, vedoucí oddělení měnové strategie v RBC Europe.

„Trh tedy čeká zklamání, pokud jde o očekávání růstu sazeb, které jsme viděli v posledních týdnech.“