Tesla a Saúdská Arábie jednají o továrně na elektromobily

Saúdská Arábie jedná se společností Tesla o zřízení výrobního závodu v Saúdské Arábii, uvedli lidé obeznámení s diskusemi, což je součástí ambiciózního úsilí království zajistit si kovy potřebné pro elektromobily a pomoci diverzifikovat svou ekonomiku od ropy.

Jakákoli dohoda by mohla být plná komplikací vzhledem ke sporným vztahům šéfa Tesly Elona Muska se Saudskou Arábii a také vzhledem k existujícímu partnerství království s konkurenční společností Lucid Group.

Saúdská Arábie se snaží získat pro Teslu právo nakupovat určité množství kovů a minerálů, které společnost potřebuje pro své elektromobily, ze zemí včetně Demokratické republiky Kongo. Saúdové se v červnu obrátili na konžskou vládu s žádostí o zajištění aktiv v této zemi, která dodává přibližně 70 % světových zásob kobaltu.

Jedním z návrhů, které Saúdská Arábie zvažuje, je poskytnutí financování společnosti Trafigura, která obchoduje s komoditami, na projekt kobaltu a mědi v Kongu, který by mohl pomoci zásobovat továrnu na výrobu automobilů Tesla v království, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.

V případě úspěchu by dohoda se Saúdy mohla společnosti Tesla pomoci uskutečnit její záměr prodávat do roku 2030 20 milionů vozidel ročně, přičemž v roce 2022 by jich prodávala přibližně 1,3 milionu. Toyota byla v roce 2022 celosvětově nejprodávanější automobilkou s 10,5 milionu vozů.

Očekává se, že společnost Lucid, jejímž většinovým vlastníkem je Saúdský veřejný investiční fond, začne tento měsíc v omezeném rozsahu provádět přestavbu vozidel ve svém prvním mezinárodním závodě na pobřeží Rudého moře v království, kde se připravuje na výrobu 150 000 vozů ročně.

Musk uvedl, že Tesla bude pravděpodobně potřebovat zhruba tucet továren, aby splnila svůj vlastní cíl, a do konce roku by mohla oznámit další. Tesla v současné době vyrábí vozidla v USA, Číně a Německu a uvedla, že plánuje výrobu v Mexiku.

Zástupci společností Trafigura a Saúdská Arábie se odmítli vyjádřit.

Spojení se Saúdskou Arábií by bylo také přínosem pro začínající snahu království přilákat významné zahraniční investice, což je prioritou korunního prince Mohameda bin Salmána.

Zdroj: Unsplash

Snaha získat Teslu odráží širší saúdskou iniciativu získat přístup ke kovům v zahraničí, zušlechtit je doma a zapojit je do vznikajícího ekosystému zaměřeného na obnovitelné zdroje energie.

Země jedná s USA o zajištění kovů v Africe potřebných pro přechod na novou energetiku, protože Bílý dům se snaží omezit dominantní postavení Číny v dodavatelském řetězci elektromobilů a království se snaží koupit podíly v globální těžbě v hodnotě 15 miliard dolarů.

Saúdští představitelé tvrdí, že poslední jednání se společností Tesla, která byla zahájena v létě letošního roku, zahájil saúdský státní investiční fond a že korunní princ si již několik let přeje mít v království výrobní závod společnosti Tesla. Podle saúdských představitelů se společnost Tesla o této konverzace zajímá, ale i přesto by prý mohla nakonec návrh odmítnout.

Dohoda by byla pro Muska a Saúdy překvapivým zvratem

V roce 2018 PIF, kterému Mohammed předsedá, nakoupil akcie Tesly dostupné na veřejných trzích v hodnotě 2 miliard dolarů, uvedli lidé obeznámení s žádostí. Později téhož roku jednal s Muskem o dalších investicích šéf PIF Yasir Al-Rumayyan. Tato schůzka se stala předzvěstí tweetů, které Musk zveřejnil a v nichž uvedl, že přebírá společnost do soukromých rukou a má „zajištěné financování“.

Zdroj: Bloomberg

Americká Komise pro cenné papíry později Muska zažalovala za údajně podvodná prohlášení, což Musk urovnal a popřel, že by se něčeho dopustil. Když se cena akcií Tesly zotavila nad vstupní cenu fondu, PIF akcie prodal a přišel tak o pozdější růst. Porotci na začátku tohoto roku shledali Muska neodpovědným v soudním sporu, který podali investoři kvůli jeho tweetům.

V roce 2018 investovala společnost PIF miliardu dolarů do společnosti Lucid, kterou vede bývalý manažer společnosti Tesla, pod podmínkou, že automobilka postaví v Saúdské Arábii továrnu. PIF od té doby zvýšil svůj podíl ve společnosti na přibližně 60 % a Lucid zahájil stavbu závodu ve zvláštní ekonomické zóně na pobřeží Rudého moře v království.