Dolar klesá, protože trh čeká na údaje o směru vývoje makroprostředí

Dolar ve středu dále klesal, když upevňoval odraz od překvapivě silných ekonomických údajů z USA z posledních dnů a odezvu představitelů Federálního rezervního systému na očekávání trhu ohledně brzkého snížení úrokových sazeb.

Dolar v úterý oslabil z téměř tříměsíčního maxima vůči euru i přesto, že sázky trhu na březnové snížení sazeb ze strany Fedu se odrazily ode dna. Výnosy státních dluhopisů, které často ovlivňují sílu dolaru, když přitahují zahraniční investice, byly také nižší.

„Rally dolaru je trochu přepálená, tak nějak v souladu s tím, jak se dívám na americké výnosy,“ řekl Brad Bechtel, globální vedoucí oddělení FX ve společnosti Jefferies v New Yorku.

„Dostali jsme se dost daleko, dost rychle a tak trochu se odrážíme od některých úrovní odporu.“

Dolar klesl o 0,14 % na 1,0769 USD/EUR poté, co v úterý ustoupil o 0,1 %, když se předtím dotkl nejsilnější úrovně od 14. listopadu na 1,0722 USD/EUR.

Dolarový index, měřítko americké měny vůči šesti hlavním partnerům včetně eura, klesl o 0,08 % na 104,06 po 0,29% poklesu o den dříve. V pondělí dosáhl svého maxima od 14. listopadu na úrovni 104,60.

„Jsou to skutečně data, která budou řídit další pohyb. Mezitím budeme pravděpodobně trochu konsolidovat, trochu se stáhneme u dolaru, možná trochu vzrosteme u eura a libry šterlinků,“ řekl Bechtel.

Analytici poukázali na technické faktory pro stažení dolaru po dvoudenním růstu o celých 1,4 % vůči euru poté, co nečekaně silné údaje o zaměstnanosti v USA a také více jestřábí rétorika předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella zhatily sázky na snížení sazeb již v březnu.

Výnosy amerických státních dluhopisů si ve středu oddechly poté, co klesly z maxim tohoto týdne díky solidní poptávce při prodeji nových tříletých dluhopisů, což odstranilo určitou podporu dolaru.

„Navzdory vyloučení nadějí na březnové snížení sazeb trh stále projevuje určitou neochotu jít zcela do dlouhého obchodu s americkým dolarem vzhledem k vysokému přesvědčení ohledně snížení sazeb v pozdějším období roku,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.

Obchodníci v současné době oceňují 23,5% šanci na snížení sazeb v březnu, oproti 14,5 % v pondělí, ukazuje nástroj FedWatch skupiny CME (NASDAQ:CME). Na začátku roku sázky viděly 68,1% šanci.

Výraznější než očekávaný pokles průmyslové výroby v největší ekonomice eurozóny neměl na euro žádný vliv, protože „německá průmyslová malátnost je nyní dobře známým příběhem“, uvedl Chris Turner, globální ředitel pro trhy ve společnosti ING.

Dolar se vůči jenu zvýšil o 0,04 % na 147,99 poté, co v úterý klesl o 0,49 %. Tento měnový pár bývá extrémně citlivý na pohyby výnosů státních dluhopisů.

„Finanční trhy jsou v procesu rekalibrace svých očekávání ohledně politiky Federálního rezervního systému,“ uvedl James Kniveton, senior corporate forex dealer společnosti Convera.

„Pokud v USA přetrvají pozitivní ekonomické údaje, zejména o inflaci, mohl by se příklon k dřívějšímu snížení sazeb obrátit, což by mohlo americkou měnu ještě dále oslabit.“

Sterling vůči dolaru vzrostl o 0,29 % na 1,2633 USD poté, co vyšší ceny nemovitostí ve Velké Británii podpořily sázky, že Bank of England (BoE) pravděpodobně v dohledné době úrokové sazby nesníží.

Zdroj: Pixabay

Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu, HDP se zvýšil o 3,6 procenta

Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,6 procenta po poklesu o 1,2 procenta v roce 2022. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Růst ekonomiky je do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, upozornila agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin, který se při březnových volbách bude ucházet o znovuzvolení do funkce, prohlásil, že ekonomika se rozvíjí a má dostatečnou rezervu, aby umožnila Rusku úspěšný odklon od Západu v souvislosti se sankcemi uvalenými kvůli invazi na Ukrajinu. Ekonomové působící v Rusku však upozorňují, že ekonomika nyní vykazuje vážné známky přehřátí, protože Moskva pokračuje ve válce proti Ukrajině. Navzdory převládajícímu optimismu varují, že ekonomice může hrozit stagnace nebo recese a známky stagnace se již projevují v odvětvích jako výroba automobilů a stavebnictví.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters také upozornili, že údaj o vývoji HDP poskytuje jen malý pohled na životní úroveň většiny Rusů. „Zbrojařská firma vyrobí raketu nebo granát, ty někde vybuchnou a HDP vzroste,“ uvedl ekonom Sergej Chestanov. „Ale civilní ekonomika z tohoto procesu má jen velmi malý prospěch. Sovětský svaz vyráběl mnoho tanků a raket, ale lidé to nepocítili,“ dodal.

Ruské centrum pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy CAMAC odhaduje, že konflikt na Ukrajině se na růstu průmyslové výroby v posledních dvou letech podílí 60 až 65 procenty.

Další ekonomové dodávají, že Rusko pumpuje ekonomiku jednorázovými, neproduktivními investicemi, které přinášejí jen omezený budoucí užitek. „Výroba ve vojensko-průmyslovém komplexu je, upřímně řečeno, plýtvání penězi,“ řekla ekonomka Alexandra Suslinová. „Konvenční tanky a bomby jsou něco, co se použije jednou, a nepřinášejí ekonomice žádný efekt. Z trosek tanku není možné vytvořit vyspělý technologický stroj, který by dále přispíval k růstu,“ dodala.

Zpráva statistického úřadu také ukázala, že maloobchodní tržby, důležitý ukazatel spotřebitelské poptávky, se loni nedokázaly odrazit ode dna. Zvýšily se o 6,4 procenta po propadu o 6,5 procenta v roce 2022. Západní sankce v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu narušily obchod a mnoho západních firem ruský trh opustilo. Nezaměstnanost v zemi se v prosinci mírně zvýšila na tři procenta z listopadových 2,9 procenta, zůstala ale velmi nízká. Hlavním problémem tak zůstává nedostatek pracovních sil.

Mezinárodní měnový fond očekává, že ruská ekonomika letos poroste rychleji než všechny země ze skupiny G7, ale pomaleji než rozvíjející se evropské ekonomiky. Pomohou jí vojenské výdaje. Podle MMF se má HDP zvýšit o 2,6 procenta, ruské ministerstvo hospodářství očekává růst jen o 2,3 procenta. V příštím roce však má podle MMF ruská ekonomika klesnout o 1,1 procenta.

Zdroj: Reuters