Dolar vůči euru vzrostl na úroveň, která nebyla zaznamenána od listopadu loňského roku. Někteří analytici se domnívají, že ho čekají ještě další zisky, přičemž je možné, že pár EUR/USD klesne na paritu.
V 10:55 SEČ se dnes měnový pár pár EUR/USD obchodoval na úrovni 1,0690, čímž se mírně zotavil z úterního minima 1,0601, což je nejnižší hodnota, na kterou pár klesl od 2. listopadu.
Jen tento týden se pár propadl o zhruba 1 % a od začátku roku se blíží poklesu o 4 %.
Faktory ovlivňující kurz EUR/USD
Eskalující geopolitické napětí mezi Izraelem a Íránem vytvořilo bezpečný přístav pro americkou měnu v obavách, že vůbec první přímý útok Íránu na stát Izrael povede k rozsáhlému rozšíření konfliktu mezi Izraelem a militantní skupinou Hamás, což bude mít dopad na cenu ropy v tomto na ropu bohatém regionu.
„Vzhledem k tomu, že USA patří mezi energeticky nejnezávislejší velké ekonomiky a zároveň jsou zdrojem (vysoce výnosné) světové rezervní měny, je logické, že by USD měl těžit z vysokých rizikových prémií spojených s tímto konfliktem,“ uvedli analytici UBS v poznámce ze 17. dubna.
Hlavním faktorem, který žene dolar vzhůru nejen vůči euru, ale i vůči měnám většiny hlavních průmyslových zemí, je však rozdílná výkonnost relativních ekonomik.
„Hnacím motorem je zde divergence, kdy silná zaměstnanost v USA a obzvláště vysoké údaje o inflaci (tři měsíce jádrového indexu spotřebitelských cen na úrovni 0,4 % meziměsíčně) znamenají, že Fed se snižováním sazeb nespěchá,“ uvedl Chris Turner, globální ředitel pro trhy a regionální ředitel výzkumu pro Velkou Británii a střední a východní Evropu ve společnosti ING.
„Trh si na začátku roku představoval šest snížení sazeb Fedu, nyní si představuje méně než dvě,“ dodal.
Předseda Fedu Jerome Powell v úterý uvedl, že nedávné údaje o inflaci neposkytly tvůrcům politiky větší důvěru potřebnou k tomu, aby se brzy přiklonili ke snižování úrokových sazeb.
To kontrastovalo s jeho komentářem před senátním výborem amerického Kongresu, který před necelými pěti týdny uvedl, že Fed „není daleko“ od získání této důvěry.
Zdroj: Canva
Naproti tomu inflace směřuje ke střednědobému cíli Evropské centrální banky a Bundesbanka minulý měsíc uvedla, že Německo, ekonomická síla regionu, se v prvním čtvrtletí roku 2024 pravděpodobně ocitne v recesi, protože slabá spotřeba a anemická průmyslová poptávka budou nadále působit jako přítěž.
ECB ve čtvrtek předložila na stůl červnové snížení úrokových sazeb s odůvodněním, že růst cen zpomaluje směrem ke 2 % a že 20členný blok „není stejný“ jako USA, které se potýkají s nečekaně tvrdou inflací.
„ECB chce ukázat svou politickou nezávislost s tím, že inflace v eurozóně byla vedena nabídkou (a polevuje), zatímco USA trpí poněkud lepivější inflací vedenou poptávkou,“ uvedl Turner. „Trh si letos cení něco přes tři snížení sazeb ECB.“
Prognóza ceny EUR/USD na rok 2024
Tento rozpor mezi narativy Fedu a ECB pravděpodobně povede k dalším ztrátám EUR/USD, přičemž ING očekává, že pár brzy otestuje psychologickou úroveň 1,0600.
Zdá se nepravděpodobné, že by se jednalo o silnou technickou podporu, dodala banka, a namísto toho se dalšími velkými úrovněmi podpory mohou stát 1,0500 a říjnové minimum 1,0450.
„Zásadní je, že nedostatek dat, která by hýbala trhem, a dolar čerpající výhody z dalšího vývoje na FX znamená, že pohyb k oblasti 1,05 je v nejbližší době spíše hmatatelným rizikem,“ uvedl Francesco Pesole, analytik ING.
Banka UBS ve své poznámce ze 17. dubna snížila kurz EUR/USD a nyní předpokládá, že se pár bude na konci roku 2024 obchodovat na úrovni 1,0500 z 1,1200 a na konci druhého čtvrtletí na úrovni 1,0500 z 1,0900.
„Domníváme se, že s tím, jak ECB začíná snižovat sazby, zatímco Fed zaostává, se euro dostane pod další tlak,“ uvedli analytici švýcarské banky. „To, že se k této tezi hlásí široká veřejnost, může tento pohyb zpomalit, ale pravděpodobně ho nedokáže zvrátit.“
ING se drží prognózy pro konec roku na úrovni 1,1000, ale „rizika jsou vychýlena směrem k nižšímu EUR/USD – ať už v důsledku eskalace na Blízkém východě nebo Trumpova prezidentství, což by bylo negativní pro svět a špatné pro procyklické euro.“
Zdroj: Canva
Dosáhne EUR/USD parity?
Pokles páru na paritu není široce zastávanou ústřední variantou, přičemž Turner z ING poznamenává, že ačkoli je divergence rozpětí základních úrokových sazeb nejširší od konce roku 2022, kdy EUR/USD klesl pod paritu, strukturální scénář není tak negativní.
„Nízké ceny plynu znamenají, že obchodní podmínky eurozóny jsou v mnohem lepší pozici – a naznačují, že pokud diferenciály výnosů skutečně dostanou EUR/USD pod 1,05 – nemělo by to tam zůstat dlouho,“ dodal.
Nicméně vyšší ceny energií představují pro euro nové riziko v oblasti obchodních podmínek, poznamenala banka UBS, a existuje také možnost, že Spojené státy zavedou další cla, pokud republikáni vyhrají prezidentské volby.
To by bylo „jasným negativem, které ponechává prostor pro test parity ve střednědobém horizontu – v průběhu roku je třeba očekávat širší rozpětí,“ dodala švýcarská banka.