Americký dolar v úterý vzrostl vůči většině měn a během dne postupně posiloval, protože investoři vstřebávali nejnovější komentáře představitelů Federálního rezervního systému ohledně možného vývoje úrokových sazeb.
Prezident Federálního rezervního systému v Minneapolisu Neel Kashkari na konferenci Milkenova institutu uvedl, že zastavená inflace, kterou částečně udržuje na vyšší úrovni silný trh s bydlením, znamená, že centrální banka bude muset držet výpůjční náklady na stabilní úrovni po „delší dobu“ a možná i po celý rok.
Kashkari však také řekl, že je stále možné, že Fed bude snižovat, pokud se inflace opět zmírní.
Tyto komentáře přišly v návaznosti na pondělní výroky představitelů Fedu, které se zdánlivě přikláněly k tomu, že dalším krokem centrální banky bude snížení úrokových sazeb.
„Neexistuje zde žádný konzistentní trend kromě toho, co jsme viděli, a to neukazuje na nižší sazby tak, jak by si různí lidé na trhu jistě a možná i někteří lidé v samotném Fedu přáli,“ řekl Joseph Trevisani, hlavní analytik FX Street v New Yorku.
Dolarový index si připsal 0,26 % na 105,42 a byl na cestě k prvnímu dennímu růstu v řadě za téměř měsíc, euro kleslo o 0,18 % na 1,0749 USD.
Americká národní měna vůči japonskému jenu posilovala druhou seanci v řadě, když pokračovala očekávání velkého úrokového diferenciálu, a to i po nových varováních japonských představitelů ohledně jejich ochoty podpořit svou měnu.
Nejvyšší japonský měnový diplomat Masato Kanda uvedl, že země možná bude muset zakročit proti jakýmkoli neuspořádaným, spekulativně motivovaným devizovým pohybům, čímž signalizoval, že Bank of Japan je i nadále připravena intervenovat na trhu po dvou podezřelých intervencích ve výši možná téměř 60 miliard USD z minulého týdne.
Zdroj: Shutterstock
„Velkou akcí minulý týden a trochu i předtím byla BOJ, která dosáhla určitého úspěchu, ale teď se vlastně nic neděje, takže věci tak nějak stojí na místě,“ řekl Trevisani.
Vůči japonskému jenu dolar posílil o 0,55 % na 154,73 poté, co se minulý týden propadl o více než 3 %, což byl jeho největší týdenní procentuální pokles od začátku prosince 2022.
Po zasedání Fedu minulý týden a měkčí než očekávané zprávě o zaměstnanosti v USA se očekávání trhu ohledně dvou snížení sazeb v letošním roce zvýšila, přičemž očekávání snížení sazeb o nejméně 25 bazických bodů v září v současnosti dosahují 64,5 % podle nástroje FedWatch společnosti CME.
Vzhledem k tomu, že tento týden je ekonomický kalendář málo bohatý a jeho vrcholem je páteční údaj o spotřebitelském sentimentu z Michiganské univerzity, má koncem týdne promluvit řada představitelů Fedu, včetně guvernérů Fedu Lisy Cookové a Michelle Bowmanové.
Australský dolar vůči americkému dolaru klesl poté, co australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) ponechala sazby na stejné úrovni a zdržela se jestřábího postoje, ačkoli guvernérka RBA Michele Bullocková varovala, že inflační rizika jsou na vzestupu, což signalizuje, že k uvolnění politiky v dohledné době pravděpodobně nedojde.
Australský dolar vůči americké měně oslabil o 0,53 % na 0,6589 USD poté, co během dne klesl až na 0,6587.
Sterling oslabil o 0,46 % na 1,2503 USD před čtvrtečním oznámením politiky Bank of England, kde se očekává zachování úrokových sazeb.
Japonsko varuje před opatřeními v souvislosti s rychlými pohyby měny
Japonsko možná bude muset zakročit proti jakýmkoli neuspořádaným, spekulativním pohybům devizových kurzů, uvedl v úterý hlavní vládní diplomat pro měnovou politiku Masato Kanda, čímž posílil připravenost Tokia znovu intervenovat na podporu křehkého jenu.
Na znamení znepokojení úřadů nad nedávným poklesem jenu guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda uvedl, že měnové pohyby byly jedním z témat, o kterých hovořil na úterní schůzce s premiérem Fumio Kišidou.
Kanda, náměstek japonského ministra financí pro mezinárodní záležitosti, který rovněž dohlíží na měnovou politiku země, uvedl, že vláda nemusí zasahovat, pokud se směnné kurzy pohybují stabilně a odrážejí fundamenty.
„Pokud však dochází k nadměrným výkyvům nebo neuspořádaným pohybům v důsledku spekulací, trh nefunguje a vláda může být nucena přijmout příslušná opatření. Budeme i nadále zaujímat stejně rozhodný přístup jako v minulosti,“ řekl Kanda.
Ueda také uvedl, že centrální banka bude řídit měnovou politiku s pozorným sledováním toho, jak pokles jenu může ovlivnit inflaci, což naznačuje, že pohyby měny mohou ovlivnit tempo a načasování budoucího zvyšování úrokových sazeb.
„Zmínil jsem, že obecně by pohyby měny mohly mít potenciálně velký dopad na ekonomiku a ceny, a že BOJ proto bude při usměrňování politiky pečlivě zkoumat nedávné poklesy jenu,“ řekl Ueda novinářům po setkání s premiérem Kišidou.
Zdroj: Gettyimages