Česká koruna dnes stagnovala vůči euru, k dolaru oslabila o 15 haléřů

Koruna dnes stagnovala k euru, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,73 Kč/EUR. Středeční zvýšení úrokových sazeb tak českou měnu příliš neovlivnilo ani dnes. Podle analytiků je to tím, že navýšení trhy očekávaly a měly ho již zahrnuté v ceně. Vůči dolaru koruna oslabila o 15 haléřů na 23,50 Kč/USD.

Bankovní rada ČNB ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla naposledy v roce 1999. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

„Trhy nyní spíše vyčkávají, jak se bude projevovat bankovní rada České národní banky v novém složení pod vedením Aleše Michla,“ uvedl dnes analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Michl je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb.

Podle Tupého je ale možné, že sazby bude zvyšovat i rada pod Michlovým vedením. Inflace za červen se totiž může dostat až k 18 procentům. „Pak zřejmě i nová bankovní rada bude nucena sáhnout po dalším navýšení základní úrokové sazby, přibližně o 50 bazických bodů,“ dodal Tupý.