Zdá se, že největší světová kryptoměna nemůže najít oddechový čas. Tento měsíc se konečně zdálo, že znovu nabývá na síle, a poprvé od červnového kolapsu překonala hranici 25 000 dolarů, aby se vzápětí opět propadla k 20 000 dolarům.
Deflační konec srpna donutil trh čelit Velké bitcoinové otázce: odkud přijde skutečná rally?
Právě teď se jako nejpravděpodobnější zdroj úlevy jeví houževnatí drobní investoři, protože institucionální hráči uprostřed makrozápletky ochladli.
Množství „nelikvidních bitcoinů“ na celém trhu – držených peněženkami, které zřídka utrácejí nebo prodávají – se podle údajů Chainalysis za poslední týden zvýšilo o 73 840 bitcoinů, což je největší týdenní nárůst za více než dva měsíce. To při posledních cenách odpovídá zhruba 1,7 miliardy dolarů.
Kromě toho se množství bitcoinů držených déle než rok za poslední čtyři týdny zvýšilo v průměru o 54 300, což je největší nárůst za zhruba čtyři měsíce, uvedla společnost Chainalysis. Mezitím kryptoměnové burzy zaznamenaly čistý odliv již tři měsíce v řadě, protože investoři své tokeny spíše stahovali do „chladírny“, než aby je prodávali, uvádí Arcane Research.
„Je zřejmé, že dlouhodobější držitelé na maloobchodní úrovni také akumulují, počet peněženek držících relativně malé množství bitcoinů skutečně roste,“ uvedl Jay Fraser, vedoucí strategie burzy cenných papírů BSTX.
Zdroj: Shutterstock
„Nepodceňujte vliv retailových HODLerů,“ dodal Fraser s odkazem na kohortu, jejíž název vznikl před lety díky tomu, že jeden obchodník špatně napsal slovo „hold“ na internetovém fóru. „Jejich nedostatečný prodej pomáhá vytvářet větší nedostatek, takže se nakonec opět odehraje nabídkový šok pro bitcoin.“
INSTITUCE „STÁHLY TRH DOLŮ“
A co tedy ti institucionální hráči s hlubokými kapsami, kteří naskočili na vlnu kryptoměn, když byly ceny vysoké?
Podle některých účastníků trhu, kteří tvrdí, že tito velcí investoři byli v posledních měsících hlavním motorem propadu kryptoměn, tvrdě prodávali.
V týdnu do 19. srpna – tedy v týdnu, kdy bitcoin zaznamenal nový propad – došlo podle údajů společnosti Coinshares k odlivu zhruba 9 milionů dolarů z investičních produktů digitálních aktiv, které mají tradiční institucionální finanční hráči v oblibě.
„Opožděnci – instituce, které přišly blízko maxim nebo na úrovni 30 000 až 50 000 dolarů – to byli většinou ti, kteří trh srazili dolů,“ řekl Ed Hindi, investiční ředitel společnosti Tyr Capital Partners.
Hindi poukázal na výrazný diskont mezi cenami futures kontraktů a spotovou cenou bitcoinu na burze CME jako na další důkaz medvědího postoje institucí.
Zdroj: Unsplash
Podle analytiků Arcane Research dosáhl diskont u nejobchodovanějšího kontraktu minulý týden historického minima 3,36 %.
‚PŘIPRAVENI KOUPIT POKLES‘
S institucionálními hráči však nepočítejte – existuje spousta důkazů, že se bitcoinu nevzdali, neboť od svého historického maxima 69 000 USD, kterého se dotkl v listopadu, klesl o neuvěřitelných 70 % a od začátku roku 2022 ztratil 56 %.
Někteří pozorovatelé trhu poukazují na rozhodnutí společnosti BlackRock, největšího světového správce aktiv, spustit soukromý bitcoinový investiční produkt určený speciálně pro institucionální investory jako na silné znamení, že poptávka zůstává silná a mohla by vytáhnout krypto z útlumu.
Andy Edstrom, výkonný ředitel společnosti Swan Advisor Services, uvedl, že jeho firma i nadále zaznamenává zájem finančních poradců a jejich klientů o bitcoinové investice, přestože určitý „zájem za jasného počasí“ opadá.
„Někteří poradci jsou připraveni nakoupit pokles, říkají nám ‚mám suchý prach, který mohu investovat do bitcoinu za 20 000 dolarů‘,“ dodal.