Snaha o nákup na pokleslém trhu se může podobat tomu, když vstoupíte do výprodeje ve svém oblíbeném obchodě – všechno je ve slevě a křičí „kupte“.
Protože však není zaručeno, že nedávný vzestup na trzích je něčím víc než jen dočasným, investoři zdůrazňují, že je důležité být selektivní, pokud doplňujete své portfolio.
S ohledem na to vyniká jedna akcie Charlese Liebermana, spoluzakladatele a investičního ředitele společnosti Advisors Capital Management.
„Myslím, že na americkém akciovém trhu je spousta křičících nákupů… Většina bank mi připadá extrémně levná, zejména velké banky,“ řekl Liberman v pátek v pořadu Squawk Box Europe na CNBC.
Bankovní index KBW – který sleduje výkonnost velkých bank a spořitelních ústavů – letos klesl přibližně o 20 %, protože investoři zvažují rostoucí riziko recese s potenciálním ziskem marží z vyšších nákladů na půjčky.
Zdroj: Getty Images
Federální rezervní systém zvýšil tento měsíc svou základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu a naznačil, že podobné zvýšení by mohlo být na pořadu dne i v červenci. Někteří pozorovatelé trhu se domnívají, že by to mohlo znamenat začátek agresivního cyklu zvyšování sazeb připomínajícího rok 1994.
Zvyšování sazeb je pro banky dvousečnou zbraní. Přestože z nich obvykle těží věřitelé, tento sektor se dostal pod tlak kvůli obavám, že chybný odhad Fedu by mohl uvrhnout ekonomiku do recese.
Liberman se domnívá, že v rámci bankovního sektoru je JPMorgan „pravděpodobně nejdražší“. Přičítá to vedení generálního ředitele Jamieho Dimona a domnívá se, že banka si prémii „zaslouží“.
„Všechny ostatní banky peněžního centra jsou velmi levné. Některé z nich jsou až směšně levné. Citigroup se obchoduje za zhruba 50 % účetní hodnoty. To nedává smysl,“ řekl Liberman. Účetní hodnota je celková hodnota aktiv společnosti snížená o její závazky.
„V americkém bankovním sektoru je několik opravdu křiklavých nákupů a existuje mnoho dalších sektorů, které mají také vynikající hodnotu,“ dodal.